Публикации

слънчеви очила ползи

Слънчеви очила – ползи и вреди за зрението

Темата относно потенциалните ползи и вреди за зрението от носенето на слънчеви очила се дискутира активно в публичното пространство. Истината е, че този любим на мнозина аксесоар е абсолютно задължителен за предпазване на очите от вредното влияние на UV лъчите. Единственото условие е слънчевите очила да бъдат качествени и правилно подбрани.

UV лъчите – опасни за зрението

Когато сме навън, неизбежно сме изложени на вредното влияние на UVA и UVB лъчите, чийто източник е слънцето. Незащитеният престой на открито крие сериозни рискове за зрението в дългосрочен план.

Катарактата е една от най-опасните очни болести, която протича с потъмняване на очната леща. Може би най-характерния симптом на заболяването, наричано още перде на окото, е замъгленото зрение. Ако не се овладее своевременно, катарактата може да причини необратима загуба на зрението. Стареенето е най-честата причина за катаракта, но излагането на UV лъчите ускорява „спускането“ на старческото перде. При хора, които са изложени на UVB лъчи за дълъг период от време, помътняването на лещата обикновено се развива в частите, върху които пада директна слънчева светлина. Изчислено е, че развитието на катаракта може да бъде намалено с приблизително 5% с подходяща UV защита.

Освен това излагането на високи нива на вредните слънчеви лъчи може да увеличи почти три пъти риска от свързана с възрастта макулна дегенерация. Очното заболяване може да доведе до загуба на централното зрение. Не на последно място незащитения престой на слънце повишава риска от злокачествени заболявания на очите, като базално-клетъчен карцином, плоскоклетъчен карцином и увеален меланом.

Слънчеви очила – ползи и вреди

Слънчевите очила са най-добър приятел за вашето здраве, ако лещите блокират ултравиолетовите лъчи и аксесоарът се носи правилно (като носовият мост на рамката докосва лицето ви). Очите филтрират повечето, но не всички UV лъчи. Всяка стратегия, която ограничава излагането на UV лъчите, намалява риска за очното здраве. Безспорно предимство на слънчевите очила е, че освен зрението, предпазват клепачите и кожата около очите.

Но дали носенето на слънчеви очила може да навреди на зрението? Според експертите опасност има единствено когато аксесоарът е неправилно подбран и некачествен. Очите се адаптират към околната светлина и зениците се разширяват, когато осветлението е слабо или носите тъмни слънчеви очила. Това създава по-голяма зона за UV достъп до окото. Ако лещите на очилата са просто оцветени и не блокират UV лъчите, сте изложени на риск от увреждане на очите. Също така не бива да създавате пространство между рамките и очите, като издърпате очилата си напред. Този луфт улеснява проникването на UV лъчите и излага зрението на споменатите рискове.

Природен вътреочен филтър за оптимална защита на зрението

Специалистите офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Комби / Ocolut® Combi за защита на очите отвътре навън. Този натурален офталмопротектор съчетава пълна гама от необходимите пигменти и антиоксиданти за добро зрение. Съставът на продукта е рационална комбинация от лутеин 10 mg, зеаксантин 750 μg, астаксантин 2 mg и проантоцианидин 50 mg. Достатъчно е да се приема по 1 растителна капсула (VGcaps) дневно, след хранене, за осигуряване на пълна пигментна и съдова защита на зрителния анализатор. Дозировката е удобна и икономически изгодна. Редовният прием осигурява защита от UV лъчите. В допълнение гарантира подобряване на зрението при страдащите от различни очни болести. Натуралното средство е особено подходящо за пациенти с катаракта или за превенция на очното заболяване, защото подобрява функцията на очната леща, зрителната острота и нощното виждане. За оптимални резултати се препоръча по-продължителен курс на терапия. Няма данни за противопоказания и странични ефекти. Търсете в аптеките в страната и онлайн на сайта на електронен магазин МоМо – www.momo.bg.

дегенерация на макулата причини

Дегенерация на макулата – потенциално нови причини

Идентифицирани са редки генетични варианти, които биха могли да изяснят общите причини и механизма за дегенерация на макулата при възрастни. Заслугата е на учени от Американския национален офталмологичен институт (NEI). Резултатите от работата са публикувани в сп. Iscience.

Въпросните генетични варианти произвеждат белтъци, които нарушават стабилността на мембранно-атакуващия комплекс (membrane attack complex, MAC). По този начин MAC се разглежда като потенциална терапевтична цел за забавяне или спиране прогресията на очното заболяване.

Непознати досега причини за появата на сенилна дегенерация на макулата

Налице са научни доказателства, че много генетични варианти увеличават или намаляват индивидуалния риск от макулна дегенерация. Специфичното тук е, че поотделно ролята на всяка една от генетичните промени за възникване на заболяването е малка.

„Известно ни е, че редица генетични варианти влияят върху риска за развитие на дегенерация на макулата. Само няколко от генетичните промени обаче са способни да причинят заболяването“, уточнява главният автор на проучването д-р Ананд Сваруп. Той е началник на Лабораторията по невробиология, невродегенерация и възстановяване на Американския национален офталмологичен институт.

В идентифицирането на генетични варианти, които имат пряка връзка с появата на макулната дегенерация, активно участие взема и д-р Майкъл Клайн. Той е известен специалист в областта на заболявания на ретината, и по-специално дегенерация на макулата, от Университета по здравни науки в Орегон (OHSU).

Коментарът на експертите

„Анализирахме данните на многолюдни фамилии с много редки генетични варианти, където болестта се предава от поколение на поколение. В резултат открихме два протеина, които са пряко свързани с развитието на макулна дегенерация при възрастните. В бъдеще тези протеини могат да са терапевтична цел за лечение на очното заболяване“, обнадежден е д-р Сваруп.

Данните от генетични изследвания на възрастово обусловени очни заболявания на Американския национален офталмологичен институт са недвусмислени. Протеините C8 и други протеини в каскадата на комплемента имат ключова роля за развитието на сенилна макулна дегенерация.

Дългосрочно решение на дегенерация на макулата

Офталмолозите от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Дуо / Ocolut® Duo при макулна дегенерация. Продуктът е вдъхновен от силата на природата. В една растителна капсула (VGcaps) се съдържа висока концентрация на естествените очни пигменти лутеин 20 mg и зеаксантин 1.5 mg.

Всяка съставка е внимателно подбрана, а самата формулата е прецизно балансирана.

Новите проучвания показват, че високите количества лутеин не само предпазват от макулна дегенерация, но имат способност да възстановят започналия процес (Risher, Optometry, LAST2004).

Високото количество зеаксантин допълва ефекта на лутеина и така съдейства за подобреното зрение и очния комфорт.

Приемът е удобен – само по 1 капсула дневно след хранене, което улеснява придържането към терапията.

Продуктът е подходящ за вегани, вегетарианци и постещи хора. Търсете в аптеките в страната или поръчайте от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

слънчеви очила за зимата

Слънчеви очила за зимата – необходимост, не прищявка!

Човек трябва да има слънчеви очила за зимата и, което е по-важното, да ги носи редовно. Напомнянето идва от Испанската асоциация на производителите на оптика (AEO). „Зимните дни може и да са мрачни и студени, но продължава да има ултравиолетово лъчение“, категорични са експертите.

Слънчеви очила за зимата – тревожна статистика

„85,8% от испанците казват, че използват слънчеви очила. Едва 52,2% обаче ги носят в градска среда. Да не забравяме и още нещо. В облачни и студени дни редовно се пренебрегва фактът, че опасността от ултравиолетовите лъчи (UV лъчи) продължава да съществува“. Коментарът е на президента на Испанската асоциация на производителите на оптика Педро Рубио.

Позовавайки се на статистиката, Рубио казва, че само 4 от 10 деца в Испания носят слънчеви очила. Той си обяснява това с незнанието на над половината испанци, че слънцето крие опасност за очите и зрението.

Според данните цели 40,5% от анкетираните не са запознати, че UV лъчите са голям рисков фактор за катаракта.

„Много от проблемите с очите произтичат от това, че състоянието на очилата често не се проверява. Според наши проучвания през периоди на криза болшинството хора отлагат подмяната на старите очила с нови“, посочва Рубио.

Съветът на експерта

„Времето около зимните празници е идеално за закупуване на слънчеви очила. Все пак точно тогава много оптики имат страхотни предложения и примамливи отстъпки. Очилата обаче не бива да се купуват на сляпо. Имам си причини да го казвам. От проведена от нас анкета става ясно, че 18% от испанците не знаят, че очилата трябва да имат задължителна CE маркировка, удостоверяваща качеството им. Освен това много хора не са наясно, че има много и различни стъкла за очила. Според данните 65,2% не подозират, че има стъкла за подобряване на контраста. 57,8%, пък не знаят за съществуването на огледалните стъкла“, информира Рубио.

Природни слънчеви очила за зимата за деца и възрастни

Специалистите офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват два избрани продукта от продуктовата линия Околут за защита на очите от зимното слънце.

Околут / Ocolut® е специално създаден за деца. Този офталмологичен природен продукт съдържа най-важните пигменти за детските очи – лутеин (6 mg) и зеаксантин (450 μg). Съставките се натрупват избирателно в макулата (централната част на ретината). Филтрират и неутрализират фототоксичното въздействие на UV лъчението. Действат като вътреочен филтър и храна за окото.

Околут Комби / Ocolut® Combi е предназначен за възрастните. Той представлява мощна комбинация от четири специално подбрани природни съставки – лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg), проантоцианидин (50 mg). Редовният прием осигурява защита от UV лъчите. В допълнение гарантира подобряване на зрението при страдащите от различни очни болести.

Продуктите са напълно безопасни, имат отлична поносимост и са подходящи за продължителен прием. Предлагат се в аптеките. Могат да бъдат поръчани и от онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

зрение възраст

Зрение при хора на възраст – нуждае се от специална грижа

С навлизане в достолепна възраст проблемите с нормалното зрение зачестяват. Знаейки това, хората в третата възраст трябва да следят внимателно здравето на очите и при най-малкото оплакване да посетят офталмолог. В противен случай последствията могат да са необратими. Предупреждението отправят експертите от испанската компания Sanitas Mayores, които осигуряват грижа за възрастните хора.

Зрение при хора в напреднала възраст – характерни промени

Започваме с нещо обезпокояващо. Цели 80% от хората над 60-годишна възраст в Испания страдат от зрителни проблеми. Едва 20% от тази възрастова група се подлага на очни профилактични прегледи. Тревожните резултати са от съвместно проучване на Испанското дружество по гериатрия и геронтология (SEGG) и фондация Salud Visual в Мадрид.

„Обикновено от 60-годишна възраст нагоре пръчиците и колбичките в ретината, които играят важна роля в светоусещането и в предаването на сигнали към мозъка, намаляват. Пигментният ретинален епител, който подпомага работата на фоторецепторните клетки, също търпи нарушения в своите функции. В резултат зрителната острота отслабва. В допълнение размерът на зеницата намалява, развива се перде (катаракта) на едното или на двете очи, клепачите се отпускат. Това означава само едно – нужна е много повече светлина за изпълнението на всяка ежедневна задача“. Коментарът е на д-р Емилио Доронсоро, завеждащ Отделението по офталмология на университетска болница La Moraleja в Мадрид.

Най-честите проблеми и тяхната превенция

Опитът на специалистите офталмолози показва, че 3 са главните проблеми, с които се сблъскват хората в напреднала възраст. Това са пресбиопия (старческо далекогледство), възрастово обусловена макулна дегенерация и катаракта (старческо перде).

Експертите са категорични, че проблемите с очите и зрението при възрастните трябва да се диагностицират навреме и да се лекуват адекватно. Неглижирането на тези проблеми води до неблагоприятни последици. Причината е, че с времето те имат тенденция да се задълбочават и да стават по-тежки.

Цялостна грижа за добро зрение при хора на възраст

Опитните и ерудирани специалисти офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Комби /Ocolut® Combi на възрастните хора. Това е най-мощния изцяло природен офталмопротектор на българския пазар, който успешно се прилага при висок риск от очни заболявания.

Приемът осигурява всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи – лутеин, зеаксантин, астаксантин, проантоцианидин. Концентрациите на активните съставки в една капсула са оптимални. Редовната и продължителна употреба гарантира пълна пигментна и съдова защита за очите.

Приемът подпомага зрението и функцията на ретината, макулата и лещата на окото. Действа благоприятно на зрителния анализатор при стареене. Допринася за поддържане на зрителната острота.

Освен че предоставя комплексно решение за максимална защита на очите и зрението, продуктът е напълно безопасен. Има отлична поносимост и е подходящ за дълговременно използване. Предлага се във всяка аптека без рецепта. Може да бъде поръчан и от онлайн магазин МоМо на адрес www.momo.bg.

диагноза миопия

Диагноза миопия – рискът нараства при децата!

Родените между 2002-2021 г. са по-засегнати от диагноза миопия (късогледство) в сравнение с предишни поколения. Имайки предвид това, очакванията са над 50% от световното население да е или да бъде с късогледство. Обезпокояващите данни са изнесени по време на Международния конгрес по оптометрия, контактология и офталмологична оптика (OPTOM 2022) в Испания.

Диагноза миопия – опасности, причини и тенденции

Специалистите обръщат внимание, че според последните проучвания нелекуваното късогледство увеличава риска от редица сериозни очни проблеми и заболявания. Такива са катаракта, глаукома, отлепване на ретината, миопична макулопатия (миопична макулна дегенерация). В някои случаи е възможно да се стигне дори до трайна загуба на зрението.

Като главна причина за влошаване на очното здраве на най-младите хора в последните години експертите посочват засилената употреба на дигитални устройства. Допълнителни утежняващи обстоятелства от началото на пандемията от ковид-19 са социалната изолация и дистанционното обучение.

Относно детското късогледство специалистите казват, че към момента то е с разпространение от 30-40%. През следващите години обаче се очаква случаите да нараснат до 60%.

Предвид надвисващата опасност от увеличаване на късогледството сред децата и младежите офталмолозите препоръчват редовна профилактика на очите

Те са категорични, че открито навреме рефракционното нарушение може да бъде коригирано успешно. Напомнят още, че подобряването на зрителната функция оказва положителен ефект върху представянето на учениците в училище. Това си има своето логично обяснение – чрез очите се получава над 80% от информацията за заобикалящата ни среда. „Обикновено късогледството се появява на възраст между 6-10 години. Развива се бавно в периода на израстване и се стабилизира между 21-25-годишна възраст. Знаейки това, родителите трябва да водят децата на профилактичен преглед при офталмолог поне веднъж годишно“, казват специалистите. Те посочват още, че ранното откриване на късогледство предоставя най-добра възможност за овладяване на прогресията му. За целта помагат очила, офталмологични лещи и прием на офталмопротектори.

Природното решение при диагноза миопия сред малки деца и деца в училищна възраст

Офталмолозите от програма Окомед препоръчват на родителите да осигурят на децата Околут / Ocolut® от едноименната серия продукти за очно здраве. Това е специално разработено средство в подкрепа на детските очи и зрение. Формулата съдържа двата незаменими очни пигмента лутеин 6 mg и зеаксантин 450 mcg. Те взаимно се допълват и усилват ефекта си. В резултат от редовния прием прогресията на късогледството в детска възраст се забавя. Зрителната острота се увеличава и рискът от увреждане на макулата значително намалява.

Продуктът е с изцяло натурален състав. Не съдържа консерванти и изкуствени овкусители. Процесът на стандартизация гарантира чистотата и ефективността на всяка капсула. За да има ефект, трябва да се приема продължително време. Дозировката е по 1 капсула дневно по време на хранене. Продава се в аптеките без рецепта. Може да бъде поръчан и от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

лечение на катаракта

Лечение на катаракта без операция – все по-близо!

„Ново и революционно“ лечение на катаракта (перде на окото) показва „много положителни“ резултати при лабораторни проучвания. Това дава надежда, че скоро консервативното лечение на очното заболяване ще измести хирургичното, което е единственото възможно към момента решение.

Припомняме, че катаракта е офталмологично заболяване, което се характеризира с помътняване на очната леща. Среща се главно при възрастните хора, но в последните години има тенденция да се подмладява. Може да засяга само едното или и двете очи. Развива се бавно и постепенно. Ако не се вземат своевременни мерки, води до прогресивни нарушения на зрението.

Лечение на катаракта с фармакологично средство

Международен изследователски екип, начело с проф. Барбара Пиерсционек от факултета по Здравеопазване, образование, медицина и социални грижи на британския университет „Англия-Ръскин“:

  • провежда усъвършенствани оптични тестове на съединението оксистерол, предложено като лекарство срещу катаракта

При лабораторни тестове, резултатите, от които са публикувани в списание Investigative Ophthalmology & Visual Science (IOVS), изследователите установяват, че:

  • лечението на катаракта с оксистеролното съединение VP1-001 води до подобрение в профила на индекса на пречупване в 61% от очните лещи

Индекса на пречупване е ключов показател в офталмологията, необходим за поддържане на висока способност за фокусиране.

Резултатът дава основание на учените да заключат, че структурата на очната леща се възстановява, а с това и функцията ѝ да фокусира образите. Това е подкрепено и от факта, че помътняването на лещата на окото намалява в 46% от случаите.

Коментарът на специалиста

„Това е проучване, което няма аналог в света. То е първото, което доказва положителния ефект на съединение, предложено като лекарство срещу катаракта, което не е тествано върху лещата. Резултатите показват, че има забележителна разлика и подобрение в оптиката на очите с катаракта, които са лекувани със съединението, и тези, които не са. За да сме напълно обективни, трябва да кажем, че подобрение настъпва при някои видове катаракта. Това ни навежда на мисълта, че лечението с въпросното съединение може да е подходящо за точно определен тип катаракта. Предполагаме, че може да се наложи да се прави разграничение между различните типове катаракта при разработването на лекарства. Правим важна стъпка към фармакологичното лечение на това често срещано очно заболяване“, завършва с оптимизъм проф. Пиерсционек.

Дори когато фармакологичното лечение на катаракта стане факт, ще е добре функцията на очната леща да се подпомогне с…

Околут Комби/Ocolut® Combi – първият 100% природен продукт у нас, който осигурява всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи.

Формулата съдържа лутеин 10 mg, зеаксантин 750 μg, астаксантин 2 mg и проантоцианидин 50 mg. Съставките са комбинирани така че да оказват пълна пигментна и съдова защита на очите.

Редовният прием по 1 растителна капсула (VGcaps) дневно след хранене:

  • подпомага зрението и функцията очната леща, ретината и макулата (централната част на ретината)
  • допринася за поддържане на зрителната острота
  • съдейства за адаптирането на очите към тъмнина

Продуктът е подходящ за вегани и вегетарианци. Има добра поносимост дори при продължителна употреба. Препоръчва се от специалистите офталмолози на програма Очно здраве (Ocomed).

Търсете в аптеките в страната или поръчайте от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

пресбиопия операция

Пресбиопия – полезна информация за лечение с операция

Лечението с операция е единствената възможност за някои хора с пресбиопия (известна и като старческо далекогледство). Това обаче не бива да е повод за притеснение. Интервенцията не е тежка и времето за възстановяване обикновено е кратко. Благодарение на нея се повишава качеството на живот на засегнатите и биха могли да се коригират други зрителни смущения.

Пресбиопия – най-важното за лечението с операция

Има различни хирургични методи за лечение на пресбиопия. Те се прилагат вече над 2 десетилетия и са доказали своята ефективност.

Най-често използваният метод за хирургично лечение на пресбиопия в съвременната практика е:

  • имплантиране на високотехнологична мултифокална (многофокусна) леща на мястото на увредената очна леща

Това позволява да се вижда добре на близко, средно и далечно разстояние.

Процедурата не изисква специална подготовка от страна на пациента. Единственото, което е необходимо, е при първата предоперативна консултация засегнатият да се подложи на цялостен офталмологичен преглед. Въз основа на него специалистът:

  • преценя състоянието на всеки пациент
  • взема правилното решение дали пациентът е подходящ за операция и коя е най-целесъобразната техника

Операцията се извършва в амбулаторни условия с локална упойка (няколко капки анестетик в окото), за да няма дискомфорт.

По правило времето за възстановяване е кратко, а следоперативният период – лек

„На практика интервенцията е безболезнена и бърза. След сравнително кратко време пациентът може да се върне към обичайния си живот, като полага основни грижи за очното здраве“. Това казват експертите. Като друго предимство на операцията те изтъкват възможността да се коригират и други зрителни смущения. „Благодарение на интервенцията и на факта, че лещите са персонализирани могат да бъдат коригирани други свързани зрителни нарушения при пациента. Примери за такива са миопия (късогледство), хиперметропия (далекогледство) и/или астигматизъм“, казват специалистите. В допълнение експертите отбелязват, че чрез отстраняване на увредената очна леща се предотвратява появата на катаракта в бъдеще. И накрая, но не по значение – пациентите изпитват подобрение в качеството на живот. Причината – вече няма нужда да носят прогресивни очила или очила за близко виждане, за да извършват ежедневните си дейности.

Ефектът от лечението на пресбиопия с операция може да е още по-добър с приема на…

Околут Комби/Ocolut® Combi – мощен офталмопротектор, който доставя оптимално количество от най-важните пигменти и антиоксиданти за очи. Всяка капсула съдържа лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg) и проантоцианидин (50 mg). Формулата е такава, че да осигурява пълна пигментна и съдова очна защита.

ТриОмега 1000+/TriOmega® 1000+ – осигурява есенциалните омега-3 мастни киселини и токоферол – най-активната форма на витамин Е. Така се грижи за здравето на очните тъкани.

И двата продукта са напълно безопасни и са подходящи за продължителен прием. Препоръчани са от висококвалифицираните офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed).

очите през зимата

Очите през зимата – възможни проблеми и превенция

На редица опасности са изложени очите през зимата. Кои са най-честите проблеми и как биха могли да се предотвратят те? Всичко това ни разкрива д-р Емилио Доронсоро, завеждащ отделението по офталмология в университетска болница „Ла Моралеха“ в Мадрид, Испания.

Потенциални рискове за здравето на очите през зимните месеци

По-ниските температури през зимата са предпоставка за сълзене на очите и поява на очно дразнене и дискомфорт. Това пък би могло да доведе до сърбеж, парене, замъглено зрение и усещане за чуждо тяло в окото, предупреждава д-р Доронсоро.

Друга опасност, която е свързана със зимния студ и заплашва очното здраве, е пренебрегването на UV лъчите. „Обикновено през зимата намаленото слънчево греене води до подценяване на риска от излагането на слънце с незащитено око“, коментира специалистът. Той отчита това като груба грешка и дебело подчертава, че:

  • макар и оскъдно слънцето през зимата е също толкова опасно за очите, колкото през лятото
  • продължителното и незащитено излагане на UV лъчи увеличава риска от развитие на редица очни патологии – катаракта, макулна дегенерация, птеригиум, фотокератит

Работещи начини за предотвратяване на посочените проблеми за очите през зимата

За предотвратяване на упоменатите рискове за очите и зрението през зимата д-р Доронсоро предлага серия от лесни за изпълнение съвети. Те целят очите да се поддържат хидратирани и защитени през студените зимни дни. Препоръките включват:

  • по-често мигане, за да се овлажнява очната повърхност
  • прилагане на изкуствени сълзи при нужда, за да се запази влажността на очите
  • при подозрение за чуждо тяло в очите – внимателна очна промивка с физиологичен разтвор или вода
  • регулиране на стайната температура и влажност
  • употреба на овлажнител за въздух
  • носене на висококачествени слънчеви очила при излизане навън

Към препоръките на д-р Доронсоро за защита на очите през зимата офталмолозите от програма Очно здраве (Ocomed) у нас добавят…

И двата продукта са напълно натурални, имат отлична поносимост и са подходящи за дългосрочна употреба. Ефектът им е правопропорционален на продължителността на прием. В основата на протективното им действие стои рационалната формула.

Активни съставки в продукта за възрастни са лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg), проантоцианидин (50 mg). Те са комбинирани така че да осигуряват пълна пигментна и съдова защита за очите.

Продуктът за деца снабдява очите с най-важните пигменти на макулата (централната част на ретината) – лутеин (6 mg) и зеаксантин (450 μg).

И двата продукта филтрират и неутрализират фототоксичното въздействие на UV лъчението по напълно естествен начин. Това ги превръща в истински природни очила!

Търсете в аптеките в страната или поръчайте от онлайн магазин МоМо на адрес www.momo.bg.

катаракта лечение

Катаракта – полезна информация за методите на лечение

Методите за лечение на катаракта се определят от степента на прогресия на заболяването, което се характеризира с потъмняване на лещата на окото. Тъй като в повечето случаи катаракта се развива при хора в напреднала възраст, се нарича още старческо перде. Ако не се вземат своевременни мерки заболяването води до прогресивни нарушения на зрението. Най-често подходът за лечение в напреднал стадий включва оперативна намеса.

Съвети за пациенти с катаракта в начална фаза

В ранните етапи на развитие катарактата води до леки изменения в зрителните способности, но обикновено те не възпрепятстват изпълняването на ежедневните дейности. При някои пациенти лещата на окото просто се свива, причинявайки късогледство, вместо да се замъгли. В такъв случай следните съвети могат да повлияят добре на състоянието и да не се наложи хирургична намеса.

  • Консултирайте се с очен лекар за изработка на диоптрични очила или контактни лещи
  • Осигурете по-ярко осветление у дома, особено когато четете или работите на компютър
  • Използвайте контрастни цветове, например поставете тъмно одеяло върху светъл стол, за да виждате по-добре

Когато катарактата възпрепятства извършването на ежедневни дейности и влошава качеството на живот, специалистите насочват към оперативно лечение

Премахването на старческото перде чрез хирургична операция е ефективен и сигурен начин за справяне с проблема. Целият курс на лечение обикновено отнема около два месеца, тъй като първо се оперира едното око и ако е необходимо, след възстановяването му, лекарите оперират и другото. Самата интервенция се извършва с местна упойка и отнема около 20 минути. Единственото оплакване след оперативно лечение на катаракта обикновено е замъгляване на зрението. Постепенно окото възвръща нормалните си функции и зрителната острота при повечето пациенти след интервенция за отстраняване на старческо перде е 20/40 или по-добра.

През първите месеци след операция на катаракта пациентите трябва да са по-внимателни и да избягват следните дейности:

  • Вдигане на тежко – през първата седмица след интервенцията
  • Нанасяне на грим за очи – поне през първите две седмици след операцията
  • Посещение на плувни басейни или взимане на горещи вани – отново две седмици след подмяна на лещата

За по-бързо възстановяване след оперативно лечение на катаракта може да се доверите на…

Околут Комби/Ocolut® Combi – изцяло природен продукт, който съдържа рационална комбинация от всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи. Всяка капсула насища зрителния анализатор с лутеин 10 mg, зеаксантин 750 μg, астаксантин 2 mg и проантоцианидин 50 mg. Съставките са съчетани така, че да оказват пълна пигментна и съдова защита на очите. Препоръчителният прием от 1 капсула дневно осигурява пълноценна грижа за окото и гарантира подобряване на зрението при страдащите от различни очни болести. Продуктът е подходящ за вегани, вегетарианци и постещи, тъй като се предлага в иновативни, изцяло растителни капсули (VGcaps).

катаракта и диабет

Катаракта и диабет – методи за лечение на очното заболяване

Катаракта и диабет са две широко разпространени заболявания в неподозирана връзка. При хората с диабет рискът от развитие на катаракта, позната още като перде на окото, нараства двойно. Очното заболяване представлява мътна област в лещата на роговицата, която замъглява зрението. Възможно е първоначално да протича без забележими симптоми, но ако имате някое от следните зрителни смущения, потърсете помощта на специалист:

  • Замъглено зрение
  • Зрителни петна
  • Намалена наситеност на цветовете
  • Повишена чувствителност към светлина
  • Затруднено виждане през нощта

Катаракта и диабет – повече за връзката между двете заболявания

Вследствие на диабет могат да се развият както временни, така и по-трайни проблеми със зрението. На първо място при захарна болест се повишават нивата на кръвна захар и с течение на времето това неминуемо води до увреждане на малките кръвоносни съдове. Глюкозата е необходима на тялото за производство на енергия, което се осъществява във всяка клетка. Тя може да премине от кръвта в клетките, единствено при наличието на достатъчно количество инсулин. При диабетиците е налице пълна или частична липса на производство на инсулин от панкреаса, както и нарушено действие на произведения хормон. Високата кръвна захар вследствие на недостиг на инсулин и натрупване на глюкозата в кръвта, може да увреди кръвоносните съдове, включително и тези в окото. Това увеличава рискът от увреждане на очната леща и развитие на катаракта.

При диабет се наблюдава също и промяна във водния хумор на окото. Това е течност, която се намира в предната и задната камера на окото. По състав наподобява кръвната плазма, но съдържа по-малко протеини и глюкоза и повече млечна и аскорбинова киселина. Когато нивата на глюкоза в тази течност се повишат, е възможно лещата да се надуе и да предизвика замъглено зрение. Проучване, проведено през 2021 г. сред 37 души с диабет и катаракта, установява високи нива на глюкоза във водния хумор на участниците.

В повишен риск от развитие на катаракта са диабетици в напреднала възраст.

Методи за лечение на катаракта

В началната фаза на очното заболяване специалистите предписват на пациентите да носят диоптрични очила. Това в повечето случаи води до подобряване на зрението. При по-сериозно увреждане на зрителния орган, специалистите насочват към оперативно лечение. Премахването на „старческото перде“ по оперативен път е изключително ефективен и сигурен метод за справяне с проблема. Интервенцията се извършва с местна упойка и отнема не повече от 20 минути.

Природен продукт, подходящ за превенция и следоперативно лечение на катаракта

Профилактиката на очното здраве е от първостепенна важност както след операцията на катаракта, така и като превантивна мярка срещу развитието й. Околут Комби/Ocolut® Combi е с доказан ефект при перде на очите. Той е първият природен продукт на българския пазар, който съдържа всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи, чийто прием е неизменна част от качествената грижа за очите. Комплексното действие на четирите най-мощни протектори на зрението, влизащи в състава му – лутеин, зеаксантин, астаксантин, проантоцианидин, допринасят за пълната протекция на очите и доброто зрение. Приема се по 1 растителна капсула на ден. Подходящ е за вегани, вегетарианци и постещи, тъй като се предлага в иновативни, изцяло растителни капсули (VGcaps).