Публикации

глаукома наследственост

Глаукома – пряката наследственост увеличава риска!

При хората с пряка наследственост за глаукома вероятността от развитие на очното заболяване е до 9 пъти по-висока. Това става ясно от изказване на експерти от института по офталмология „Гомес-Уля“ в испанския град Сантяго де Компостела. Информацията идва по повод Световния ден за борба с глаукомата, отбелязван всяка година на 12 март.
Призивът на специалистите е хората с фамилна предразположеност към глаукома редовно да посещават офталмолог още след 40-годишна възраст. Ето какво трябва да имат предвид тези пациенти!

Глаукома и наследственост – полезна информация

„Първичната откритоъгълна глаукома, известна още като хронична глаукома, е най-честата форма на заболяването. Тя протича безсимптомно затова си е спечелила прозвището „тих крадец на зрението“. Симптоми като болка, зачервяване или чувство на натиск в окото, сърбеж и намалена зрителна острота се появяват при достигане крайната фаза на глаукома“. Това пояснява д-р Фернандо Лопес, началник на отдела по въпросите за глаукома към института по офталмология „Гомес-Уля“.

Той подчертава нещо много важно. А то е, че провеждането на офталмологичен преглед е единственият начин за оценка на състоянието на зрителния нерв и на факторите, които могат да го увредят. „Важно е да се знае, че увреждането на зрителния нерв при глаукома е необратимо“, предупреждава д-р Лопес.

За момента намаляването на вътреочното налягане е единствената стратегия за лечение на глаукома, която ефективно забавя развитието на заболяването

Понастоящем първата линия на лечение включва монотерапия с хипотензивни капки или лазерна трабекулопластика.

Лазерната трабекулопластика е метод, която подобрява преминаването на очната течност през трабекуларната мрежа в предната очна камера под ъгъла между ириса и роговицата. Тя се прилага тогава, когато лечението с капки е недостатъчно за постигане на оптимално вътреочно налягане.

Ако и лазерната трабекулопластика не помогне, се прибягва към хирургични методи за намаляване на вътреочното налягане.

Превенция на глаукома поради наследственост

Офталмолозите от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват на хората с наследствена обремененост Околут Комби/Ocolut® Combi за успешна профилактика на глаукома. Това е мощен природен офталмопротектор, който осигурява пълна пигментна и съдова защита за очите.

Широкоспектърното действие на продукта се дължи на пълния набор от очни пигменти и антиоксиданти.

Всяка растителна капсула осигурява на очите оптимално количество от четирите най-мощни протектори на зрението – лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg), проантоцианидин (50 mg).

Благодарение на взаимодопълващия си ефект съставките допринасят за:

  • възстановяване плътността на макулния пигмент
  • по-добро очно здраве и по-силно зрение
  • намалена пропускливост на капилярите и перивенозната тъкан

Продуктът е напълно безопасен. Има отлична поносимост дори при продължителен прием. Подходящ за вегани и вегетарианци. Наличен е в аптеките и в онлайн магазин МоМо на адрес www.momo.bg.

търкане на очите

Търкане на очите – един опасен навик!

Търкане на очите е на пръв поглед безобиден навик, който обаче може сериозно да навреди на очното здраве. В следващите редове говорим повече за потенциалните опасности.

Търкане на очите – крие своите рискове за очното здраве

Проблемът с търкането на очите произтича основно от това, че усилено участие вземат пръстите и дори кокалчетата на ръцете. Добре известно е, че много инфекции (включително и очни) са свързани с мръсните ръце. Освен това натискът върху очите е в състояние да доведе до появата на лезии по повърхността на роговицата.

Според д-р Фернандо Льовет, офталмолог и съосновател на очни клиники „Бавиера“ в Испания, търкането на очите може да причини различни очни проблеми.

Списъкът се оглавява от т.нар. конюнктивална хеморагия или по-просто казано – очен кръвоизлив. Състоянието се характеризира с нарушена цялост на кръвоносните съдове и натрупване на кръв, поради което склерата (бялото на окото) е силно зачервена. Обикновено кръвоизливът не е свързан с намаление на зрението и изчезва до две седмици.

Следващият проблем е нараняване на очната повърхност

И тук нещо важно – дори и лекият натиск е опасен. На повърхността на очната ябълка може да е попаднал прах, пясък или мигла, които могат да надраскат и раздразнят роговицата.

Съществува вероятност и от развитие на конюнктивит и кератит. Микробите по ръцете много лесно се пренасят в очната повърхност, клепачите и кожата около очите. Анатомичните особености и по-слабата имунна защита на тези части от тялото спомагат за появата на двете очни инфекции.

В най-тежките случаи прекомерното триене на очите може да доведе до кератоконус. Това е очно заболяване, което се характеризира с изтъняване и постепенно издуване навън във формата на конус на роговицата. Рискови са хората с фамилна обремененост.

В заключение д-р Льовет казва, че опасността за очното здраве може да бъде намалена с прекратяване триенето на очите и стриктното спазване на определени действия. Това са редовно миене на ръцете, нормално мигане, правилно хидратиране на очите.

Изкореняването на навика за търкане на очите е по-лесно с прием на висококачествен офталмопротектор

Специалистите офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Комби /Ocolut® Combi на хората, които трият очите си. Това е най-мощният изцяло природен офталмопротектор на българския пазар, който осигурява пълна грижа за зрителните органи.

Една растителна капсула (VGcaps) съдържа рационална комбинация от лутеин 10 mg, зеаксантин 750 μg, астаксантин 2 mg, проантоцианидин 50 mg. Приемът допринася за пълна пигментна и съдова защита за очите. Предпазва и възстановява съдовете на ретината. Намалява пропускливостта на капилярите и перивенозната тъкан.

Специално срещу очна сухота – една от причините за триене на очите – специалистите от Програмата препоръчват прием на още един продукт. Става въпрос за ТриОмега 1000+ / TriOmega® 1000+. Той спомага за овлажняване на очите, като доставя висока концентрация биологично активна форма на омега-3 мастни киселини и витамин E.

Продуктите са напълно безопасни и са подходящи за дълговременна употреба. Предлагат се в аптеките и в сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

очна инфекция

Очна инфекция – лещите увеличават опасността!

Рискът от предотвратима очна инфекция (в частност от кератит, предизвикан от акантамоеба) се утроява от лещите за многократна употреба. Това става ясно от проучване на Лондонския университетски колеж (UCL) и очна болница „Мурфийлдс“ в Лондон. Резултатите са публикувани в Ophthalmology – официалния журнал на Американската академия по офталмология (AAO).

Очна инфекция и ролята на лещите за многократна употреба

„Въпреки че са сравнително безопасни, контактните лещи крият известен риск от микробен кератит (възпаление на роговицата). Важно е хората с лещи по света, които наброяват приблизително 300 милиона, да знаят това и да вземат профилактични мерки“. На това обръщат внимание експертите. По думите им през последните години в Обединеното кралство и Европа се наблюдава увеличаване случаите на кератит, предизвикан от акантамоеба.

Акантамоеба е широко разпространен в околната среда едноклетъчен организъм (протозой). Той е в състояние да причини сериозна инфекция на очите и да увреди зрението. Последствията при най-тежко засегнатите пациенти (¼ от общия брой) са силно намалено зрение и слепота. 25% от потърпевшите се нуждаят от трансплантация на роговица.

Рискови фактори за инфектиране с акантамоеба са плуване с контактни лещи в сладководни басейни и почистване на лещите с чешмяна вода

Симптомите включват зачервяване и болка в очите, усещане за чуждо тяло в окото, чувствителност към светлина (фотофобия), сълзене, замъглено зрение.

Специалистите изтъкват, че носенето на контактни лещи е водеща причина за инфектирана роговица (микробен кератит) при хора със здрави очи в страните от Глобалния Север.

В своето проучване изследователите анализират данни от анкета, проведена сред над 200 пациенти на очна болница „Мурфийлдс“. 83 от анкетираните лица са с кератит, предизвикан от акантамоеба. За контролна група служат 122 души, които са пациенти на други очни клиники.

Оказва се, че носещите лещи за многократна употреба са в 3,8 пъти по-висок риск от роговична инфекция от хората с еднократни лещи. Къпането с лещи увеличава опасността от инфекция на очите 3,3 пъти, а спането с лещи – 3,9 пъти.

Намаляване на риска от очна инфекция с поддържане на подходяща хигиена на лещите и мощен офталмопротектор

Офталмолозите от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват здравословна поддръжка на контактните лещи и прием на Околут Комби / Ocolut® Combi. Това е висококачествен природен продукт за здрава ретина и добро зрение. Формулата съдържа оптимално количество очни пигменти и антиоксиданти – лутеин 10 mg, зеаксантин 750 µg, астаксантин 2 mg, проантоцианидин 50 mg. Четирите съставки са комбинирани така, че заедно осигуряват пълна пигментна и съдова защита за очите. Комплексното действие на активните вещества допринася за доброто зрение, като предпазва и възстановява ретиналните съдове.

Дозировката е по 1 растителна капсула дневно, след хранене. Удобният прием е предпоставка за придържане към терапията.

Продуктът е подходящ за вегани и вегетарианци. Наличен е в аптеките в страната и в сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg, където промоциите никога не свършват.

от какво се получава сухота в очите

От какво се получава сухота в очите при деца и подрастващи?

Тъй като нарастват оплакванията при деца за парене, зачервяване и дразнене в зрителния анализатор, все повече родители си задават въпроса „от какво се получава сухота в очите при най-малките?“. Неприятните симптоми на състоянието включват още усещане за чуждо тяло в окото, повишена светлочувствителност и замъгляване на зрението. Въпреки че от сухи очи по-често страдат възрастните, през последните години проблемът не подминава и децата, особено тези в училищна възраст. В следващите редове споделяме какво най-често предизвиква сухота в очите и как да осигурите зрителен комфорт на подрастващите.

От какво се получава сухота в очите – 3 чести причини

До сухота в очите при деца могат да доведат редица вътрешни и външни фактори. Най-честите причини за състоянието са:

  • Дисфункция на мейбомиевите жлези
  • Прекомерна употреба на дигитални устройства
  • Сезонни промени

Слъзната течност представлява смес от вода, мазнини (липиди) и мукус. Мейбомиевите жлези, които се намират на клепачите, отговарят за производството на липидите, съставляващи слъзния филм. При дисфункция на мейбомиевите жлези не се синтезират необходимите количества липиди или качеството на липидния слой е влошено. Според изследване, посветено на сухота в очите при деца, 42% от малчуганите са имали някаква форма на дисфункция на мейбомиевите жлези.

Дигиталните устройства определено улесняват многократно ежедневието, но същевременно с това затрудняват зрението ни. А децата започват да се взират в екраните на смарт устройствата от най-ранна възраст. Причината повишеното екранно време да предизвиква сухота в очите е, че когато сме пред монитора или мобилното устройство, честотата на премигвания намалява значително. А именно мигането осигурява необходимото овлажняване на зрителния анализатор.

Не на последно място някои сезонни особености могат да допринесат за развитие на сухота в очите при децата. През лятото плуването в басейните е любимо занимание за малки и големи. Но трябва да се внимава с химикалите, които се използват за пречистване на водата (като хлор), защото увреждат слъзния филм и може да предизвикват сухота в очите. От друга страна използването на климатици през летните месеци, освен че охлажда въздуха, значително го изсушава.

Полезни съвети за превенция и облекчаване на сухота в очите при деца

На първо място е добре да се ограничи престоя пред екраните на дигиталните устройства. Топлото време през лятото предоставя отлична възможност за повече игри навън. Това ще ограничи и риска от изсушаване на очите от охлаждащи уреди, като климатик. А ново проучване дори свързва престоя на открито с овладяването на късогледство при деца. При употреба на електронни устройства е добре да изградите един полезен навик при подрастващите – да спазват правилото 20:20:20. То гласи, че на всеки 20 минути пред екрана е добре очите да почиват за 20 секунди, като се фокусират в обект на 20 фута разстояние (или 6 метра). При плуване в басейн е задължително децата да носят специални плувни очила, а при излизане от водата се препоръчва да изплакнете очите.

Доверете се на природна грижа за детските очи

Специалистите от програма Очно здраве (Ocomed) съветват родителите да изберат Околут/Ocolut® за профилактика и овладяване на зрителните проблеми при деца. Този изцяло природен продукт е разработен специално с грижа за зрението на най-малките. Той осигурява на детските очи двата най-важни пигмента за добро зрение – лутеин и зеаксантин. При редовен прием подобрява зрението, функцията на макулата и очната леща при малчуганите. Особено подходящ е за защита на зрителния анализатор през летните месеци, защото действа като естествен UV филтър, който неутрализира вредните слънчеви лъчи и обезврежда свободните радикали в макулата и ретината. Дозира се по 1 растителна капсула (VGcaps) дневно, след хранене. Препоръчва се за дълговременна употреба. Продуктът е напълно безопасен като няма данни за противопоказания и странични ефекти. Търсете в аптеките в страната или онлайн на електронен магазин МоМо – www.momo.bg.

детско зрение

Детско зрение и съвети как да се запази непокътнато

Създаването на определени навици както от родителите, така и от децата, е от ключово значение за доброто детско зрение. На това обръща внимание д-р Карлос Лария, директор на отделението по Педиатрична офталмология и страбизъм в испанската клиника „Бавиера“.

Съветите на експерта за добро детско зрение

„Препоръчително е внимателно да се наблюдава зрението на децата. Това позволява да се открият зрителни нарушения и навреме да се посети офталмолог. При съмнение за проблем офталмологичният преглед може да се извърши още през първата година от живота на детето“. Това коментира д-р Лария. Той е категоричен, че наблюдателността е ключова черта от характера на родителите за:

  • ранното откриване на проблеми с детското зрение
  • започване на навременно лечение (още през първите месеци или години от живота)

Всичко това е важно за подобряване на прогнозата и увеличаване на шансовете за излекуване.

Д-р Лария приканва родителите да внимават за предупредителни знаци за проблеми със зрението при децата като:

  • въртене на очите
  • прекалено приближаване до екрана на телевизора/компютъра
  • четене от твърде близо
  • често мигане
  • правене на необичайни гримаси
  • зачервяване на очите в края на деня
  • трудности в училище
  • повтарящ се ечемик

Офталмологът напомня също родителите да…

  • следят децата да спазват оптимална дистанция от екрана на телевизора, компютъра, таблета, мобилния телефон и др.)
  • ограничат времето на малчуганите пред екрана на дигиталните устройства
  • гарантират добро осветление в детската стая
  • осигурят на децата време за игри на открито

По отношение на забавленията навън д-р Лария изтъква, че те носят двойна полза. От една страна помагат за намаляване на времето, прекарано пред екрана на дигиталните устройства. От друга – за трениране на далечното зрение. „Разбира се, децата винаги трябва да носят висококачествени слънчеви очила навън, за да предпазват очите си от UV лъчите“. С това напомняне завършва д-р Лария.

За здрави очи и отлично детско зрение много специалисти по детска офталмология у нас препоръчват…

Околут/Ocolut® – изцяло природен продукт, разработен с грижа за детското очно здраве. Активните съставки са пречистени естествени очни пигменти лутеин 6 mg и зеаксантин 450 mcg. Формулата е така създадена, че да:

  • подпомага зрението, функцията на макулата и очната леща
  • действа като вътреочен филтър и „храна“ за окото
  • филтрира и неутрализира фототоксичното въздействие на UV лъчите

Освен за профилактика продуктът може да се прилага и като допълнение към лечението на очни заболявания и рефракторни нарушения в детската възраст.

Приемът е удобен – само по 1 растителна капсула (VGcaps) на ден по време на хранене. Това улеснява придържането към терапията и е гаранция за по-добър ефект от приема.

Качеството на продукта е гарантирано от компания „Борола“ – лидер в сферата на здравеопазването у нас вече повече от 26 години. Горещо се препоръчва от специалистите офталмолози от програма Окомед (Ocomed).

проблеми с очите след ковид

Проблеми с очите след ковид, касаещи ретината

Анализ на 121 пациенти от началото на пандемията разкрива най-честите проблеми с очите след ковид. Според резултатите една малка част от преболедувалите коронавирус имат очни оплаквания. Когато обаче такива са налице, те могат да варират от леки до тежки. Много от нарушенията засягат ретината – слой от светлочувствителни клетки в задната част на окото с ключова роля за зрението. Затова в статията ще се спрем именно на тях.

Проблеми с очите след ковид, свързани с ретината

По данни от проучването 4 са главните проблеми с очите, в частност ретината, след прекаран ковид. Те включват:

Бели петна в ретината

Кръвните съсиреци от ковид пречат на хранителните вещества да достигнат до ретината. В резултат на „недохранването“ ретиналната тъкан набъбва и умира. При изследване на ретината тези области напомнят на петна от памучна вата. За щастие, те обикновено НЕ засягат зрението.

Оклузия на ретиналната артерия (очен удар)

Съсиреците в артериите на ретината могат да блокират притока на кислород и да причинят смъртта на клетките. Състоянието е известно като оклузия (запушване) на ретиналната артерия или инфаркт на окото. Най-честият симптом, който подсказва за него, е внезапната, тежка и безболезнена загуба на зрението.

Венозна оклузия на ретината – още един от възможните проблеми с очите след ковид, касаещи ретината

При запушване на вена на ретината кръвта не се оттича добре. Вследствие налягането в съдовете се повишава и се стига до кървене, подуване и изтичане на секрет от окото. Хората с подобни оплаквания могат да развият замъглено зрение, а в някои случаи и внезапна и постоянна слепота.

Съдов кръвоизлив в ретината

Налице е при спукване на стена на кръвоносен съд в ретината. Понякога причината е венозна оклузия на ретината. Възможно е кръвоизливът да доведе до появата на слепи петна и внезапна или постепенна загуба на зрение.

За профилактика на проблеми с очите след ковид специалистите офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват…

Околут Комби/Ocolut® Combi – за здрава ретина и добро зрение. Това е иновативна комбинация от 4 специално подбрани и прецизно дозирани съставки, които проявяват ретинопротективен ефект и усилват зрителната острота. Всяка растителна капсула (VGcaps) доставя на окото:

  • лутеин 10 мг

Предпазва ретината и макулата (централната зона на ретината) от свободни радикали и неутрализира UV лъчите.

  • зеаксантин 750 μg

Допълва действието на лутеина за пълна очна протекция.

  • астаксантин 2 мг

Блокира негативното въздействие на свободните радикали върху докозахексаенова киселина (ДХА) в ретината, жизненоважна за доброто зрение.

  • проантоцианидин 50 мг

Мощен антиоксидант със силно изразен съдово-протективен ефект. Укрепва колагена и еластина на съдовете и подобрява микроциркулацията в зоната на ретината.

Продуктът е безопасен и с възможност за продължителен прием. Особено подходящ е за хора от рискови групи за проблеми с ретината като:

  • диабетици
  • хипертоници
  • пациенти с нарушения на кръвта или със заболявания, засягащи кръвоносните съдове

Търсете в аптеките или поръчайте онлайн на www.momo.bg.

увреждане на зрението

Професии, които могат да причинят увреждане на зрението

Наранявания на очите и увреждане на зрението заплашват хората, заети с определени професии. При тях информираността, защитата, ранната диагностика и лечение са ключови за запазването на доброто очно здраве. Вижте кои професии се оценяват като високорискови за зрението:

Заварчици

Статистически данни показват, че 25% от всички трудови наранявания при специалистите в процеса на заваряване, са свързани с увреждания на очите. Това е така поради естеството на работа. Продължителното взиране в ярка светлина е изключително вредно за очите. Освен напрежение, заваряването често може да причини и опасни травми на очите. Те могат да бъдат наранени от изгаряне, радиация или изхвръкнал при работата предмет или частица. За да се предотвратят тези професионални травми, заварчиците трябва да спазват правилника за безопасна работа. Задължително да носят предпазни очила с UV защита.

Химици и лаборанти

Химиците и лаборантите често изпитват умора и напрежение в очите, породено от естеството на професиите. Но това не е единствената заплаха за техните очи. Химикалите и химическите изпарения, попаднали в очите, могат да предизвикат тяхното трайно увреждане. За това защитата на очите за заетите с тези професии е просто задължителна.

Шофьори

Определени здравословни състояния са рискови за шофьорите. Към тях спадат напълняване, висок холестерол и увреждания на зрението. Смущения в доброто зрение могат да се получат след дълги часове на взиране и липса на сън. В резултат на продължителното фокусиране, очите се уморяват, а зрението може да отслабне. Очното здраве може да бъде компрометирано още от излъчваната от климатика на превозното средство топлина, която причинява сухота в очите. Продължителното носене на контактни лещи може да затрудни достъпа на кислород до окото. А носенето на неподходящи диоптрични очила при шофиране причинява проблем с отблясъците.

Работещи с компютър – сред най-рисковите професии за увреждане на зрението

Хората с т.н. „седящи професии” са в най-голяма опасност от увреждане на зрението. Причините за това се коренят в прекарването на твърде много време пред екрана на компютъра. Продължителното взиране, дългите периоди с по-малко мигане и облъчването с изкуствена синя светлина водят до умора, напрежение в очните мускули и сухота в очите. Развива се синдром на компютърното око, който се характеризира със смущения в зрението, парене и зачервяване, болка в очите и главата.

Защита срещу увреждане на зрението за всички хора от рисковите групи

Спазването на правилата за безопасен труд е задължителната първа стъпка за защита на очите и зрението. Следващият начин, по който работещите рискови професии могат да защитят очното си здраве и да облекчат съществуващи неразположения, е прием на офталмопротектор. Препоръчва се Околут Комби/Ocolut® Combi. Мощното природно средство осигурява пълна пигментна и съдова защита на очните структури. Съдържа комбинация от всички необходими очни пигменти и антиоксиданти – лутеин, зеаксантин, астаксантин и проантоцианидин. Съчетанието им допринася за добро зрение чрез:

  • възстановяване плътността на макулния пигмент
  • подобряване функцията на фоторецепторните клетки
  • засилване остротата на зрението
  • защита от фототоксично увреждане
  • предпазване и възстановяване на очните съдове
  • подобряване кръвоснабдяването на окото
  • забавяне стареенето на очите
  • облекчаване на умората, сухотата и други очни смущения
  • намаляване на риска от очни заболявания при хората в рисковите групи
  • осигуряване на мощна поддържаща грижа при заболявания на очите
как да се грижа за очите си

Как да се грижа за очите си през есента? Ето отговорите!

Как да се грижа за очите си през есенния сезон? Това е въпрос, над който е добре да си замислите в края на лятото. Побързайте! Отговорите идват в следващите редове!

Как да се грижа за очите си през есенните месеци? Тук сме, за да ви отговорим

Ние от екипа на програма Очно здраве (Ocomed) препоръчваме да осигурите максимален комфорт на очите през есента чрез:

Намаляване на риска от алергия

Есента е сезонът, в който много от алергиите се обострят. Освен хрема, кихане и кашлица, алергичната реакция се проявява и със зачервяване, сърбеж и сълзене на очите. Симптомите не са опасни, но предизвикват силен дискомфорт. Качеството на живот се влошава и изпълнението на рутинните задължение се превръща в истинско изпитание. Ако имате или сте предразположени към типичните за сезона алергии към полени, акари, мухъл и домашен прах, направете всичко възможно, за да се предпазите. Избягвайте, доколкото е възможно срещата със съответния алерген. За целта:

  • носете предпазни очила и маска, когато излизате навън
  • поддържайте подовете и мебелите чисти
  • следете за влажността на въздуха у дома и в офиса
  • намалете конденза, за да предотвратите появата на мухъл
  • спете на антибактериален матрак или протектор, за да се предпазите от бактерии
  • проветрявайте често помещенията
  • чистете редовно праха с влажна кърпа

Вземане на мерки при работа с компютър

Завръщането в офиса след летните почивки предполага продължителен престой пред компютъра. Това крие неподозирани опасности за очното здраве. Зрителна умора, сухота и зачервяване на очите са само част от проблемите, които могат да ни сполетят в резултат на дългото взиране в компютърния екран и по-малкото мигане. За щастие, всичко това може да се предотврати, ако се спазва добра хигиена на работа и се правят повече почивки. За оптимални резултати се препоръчва на всеки 20 минути погледът да се отклонява от екрана и да се премества в далечна точка в пространството. При наличие на повече време и желание е желателно да се прави очна гимнастика.

Прием на висококачествен офталмопротектор – един от най-важните отговори на въпроса как да се грижа за очите си през есента

Заложете на Околут Комби/Ocolut® Combi за здрави очи и силно зрение през есента. Това е офталмологично изпитан продукт с изцяло природен състав. Всяка капсула съдържа всички необходими очни пигменти (лутеин и зеаксантин) и антиоксиданти (зеаксантин и проантоцианидин).
Формулата на продукта допринася за:

  • по-добра работа на фоторецепторните клетки
  • по-силно зрението
  • по-бавно стареене на очите
  • възстановяване плътността на макулния пигмент
  • защита на ретиналните съдовете
  • по-добро кръвообращение в зоната на зрителния анализатор
  • по-ниска пропускливост на капилярите и перивенозната тъкан

Благодарение на своето комплексно действие продуктът се прилага за профилактика на най-честите очни проблеми. Няма противопоказания. Подходящ е за продължителен прием.

упражнения за уморени очи

Упражнения за уморени очи с висока ефективност

След дългия работен ден пред компютърния екран със сигурност ще са ви нужни ефективни упражнения за уморени очи. Ето с кои ще облекчите умората в очите и ще подобрите размазаното зрение.

Въртене на очите

Също както въртеливите движения на главата помагат за раздвижване на скования врат, така и въртенето на очите отпуска мускулите на зрителните органи. За да изпълните упражнението правилно затворете клепачи и започнете бавно да въртите очите си в кръг. Изпълнявайте по 10 пълни кръга два пъти на ден. Освен че снема умората, тази практика спомага и за овлажняване на очите и облекчаване на неприятните усещания, като сърбеж, парене или бодеж.

Осмици – едно от най-добрите упражнения за уморени очи

Популярното упражнение за уморени очи се изпълнява по следния начин. Седнете на стол с изправен гръб, прибрана брадичка, длани, отпуснати в скута и ходила, залепени за пода. След това вдигнете дясната си ръка на ниво на очите с палец, сочещ нагоре. Дръжте главата си неподвижна и погледнете палеца. Използвайте го, за да изписвате осмици във въздуха, като държите ръката си неподвижна. Следете палеца си с очи, без да движите главата. Направете по 5 повторения с ляв, а после и с десен палец.

Писане с очи по стената

Звучащата като излязла от фантастичен филм практика всъщност е много добра за заздравяване на мускулите на зрителните органи. Започнете упражнението, като застанете пред празна стена, на около 3 метра разстояние. На стената не трябва да има абсолютно нищо – нито картини, нито прозорци. След това започнете да изписвате кратки думи само с очи. Пишете думи в продължение на 20 секунди, след това вземете кратка почивка. За най-добри резултати повторете упражнението за общо 2 минути. То ще подобри движението на очите, ще заздрави и най-слабите очни мускули и ще допринесе за снемане на натрупаното напрежение.

Поглед към хоризонта

За да отпочинат очите ви, отправете поглед към обект в далечината (напр. ако сте в затворено помещение, погледнете през прозореца навън). Фокусирайте се върху обекта, който виждате най-ясно, като отпуснете лицето и очите си. Поемете дълбоко въздух, релаксирайте за няколко секунди и насочете поглед към друг обект в далечината. Продължете с успокояващата практика, като местите поглед от един обект на друг, на различни разстояния от вас.

Още упражнения за уморени очи и други ефективни практики за подобряване на очното здраве

Ако умората в очите често присъства в ежедневието ви, научете всички полезни техники за облекчаване на напрежението и поддържане на очите в отлична форма чрез програма Очно здраве (Ocomed). Една от най-ефективните практики, която офталмолозите от Очно здраве препоръчват, е прием на природния офталмопротектор Околут Комби/Ocolut® Combi. Той осигурява пълна пигментна и съдова грижа за зрителните органи чрез оптималните количества очни пигменти и антиоксиданти в състава си. Тези натурални незаменими вещества се натрупват в макулата, като възстановяват нейния пигмент, остротата на зрението и пазят очите от фототоксично увреждане. Редовният прием на продукта защитава очите от нарушения на зрението и очни заболявания. Особено подходящ е за прием при синдром на сухото око или честа дигитална умора на очите. Поради напълно натуралния състав и високо качество на активните съставки, продуктът няма странични ефекти и може да се приема продължително време.

конюнктивит през лятото

Конюнктивит през лятото – ето как да предпазите очите си!

Конюнктивит през лятото е един от най-често срещаните очни проблеми, засягащи и възрастни, и деца. За да избегнете спешно посещение при офталмолога си с оплакване конюнктивит, последвайте нашите препоръки за защита на очите. Преди да ги посочим, на кратко ще обясним кои са основните причинители на конюнктивит, за които да следите през летните месеци.

Главни причини за конюнктивит през лятото

  • инфекции с вирусен, бактериален или гъбичен произход
  • алергии към прах, полени, животинска козина, медикаменти, контактни лещи, козметични продукти
  • химикали – киселина, алкани, хлор и други химични продукти
  • наранявания на очите – механични травми, увреждания след излагане на силна слънчева светлина, високи температури и сух въздух

Препоръки за протекция срещу конюнктивит през лятото

Защита от заразяване

Тъй като инфекциите са най-честата причина за развитие на конюнктивит, през лятото спазвайте основните правила за защита. Те включват избягване на контакт с хора, страдащи от инфекцията. Не споделяйте с никого лични принадлежности, като гримове, контактни лещи, хавлии, възглавници и други, които имат досег с лицето и очите ви.

Спазване на висока лична хигиена

Мийте често и старателно ръцете си и избягвайте да докосвате и да разтърквате очите си, особено със замърсени ръце. Ако носите контактни лещи ги почиствайте и съхранявайте според изискванията. Измивайте очите с хладка вода след плуване, при контакт с алергени или случайно замърсяване.

Предпазване на очите

Една от основните причини за проблеми с очите през лятото е слънчевата светлина. Излагането на очите на ултравиолетови лъчи без подходяща протекция е рисковано, тъй като може да доведе до сериозни увреждания на зрителните органи. За предпазване на очите през летните месеци, както и всички други с по-силно слънцегреене, носете слънчеви очила с висококачествени стъкла. Не оставяйте очите без протекция и при плуване в морето или в басейни. Химическите вещества и солената вода могат да причинят конюнктивит и други очни проблеми. Не стойте и директно срещу въздушната струя на охлаждащите уреди – сухият въздух е вреден за очите, а и можете да развиете алергична реакция.

Специализирана грижа при конюнктивит през лятото

Очните инфекции са често срещани през летните месеци и понякога дори при стриктно спазване на препоръчаните начини за предпазване, можете да развиете някоя от тях. Ако пострадате от конюнктивит това лято, не се колебайте и потърсете специализирана помощ от офталмолозите на програма Очно здраве (Ocomed). Техният професионализъм и бърза реакция ще ви помогнат да овладеете своевременно инфекцията. Възползвайте се от съветите им не само за справяне с очните проблеми, а и за цялостна грижа за здравето на очите. На интернет страницата на програма Очно здраве ще откриете всички стратегии и висококачествени природни продукти с разпознаваемата марка Околут за отлично очно здраве и добро зрение във всяка възраст.