Публикации

синдром на компютърното зрение

Синдром на компютърното зрение – бич за съвременния човек

В дигиталния свят опасностите за очното здраве дебнат отвсякъде съвременния човек, а един от най-разпространените проблеми сред деца и възрастни се оказва т.нар. синдром на компютърното зрение. Вероятно се досещате, че в повишен риск са изложени хората, които прекарват повече време пред екраните на дигиталните устройства. А в днешно време това никак не е трудно – като започнем от 8-часовия работен ден пред компютъра, през дигиталните форми на обучение, до времето за развлечение пред телевизора или смартфона. В следващите редове споделяме повече за индикациите за наличието на синдром на компютърното зрение и съвети за преодоляване на дигиталната умора.

Синдром на компютърното зрение – що е то?

Синдромът на компютърното зрение обикновено протича с няколко характерни оплаквания. Те включват зрителна умора, сухота, замъглено виждане, чести главоболия и световъртеж.

Зрителната умора е сред най-честите последствия от продължителното взирането в екраните на дигиталните устройства. В края на работния ден мнозина изпитват затруднения да фокусират погледа си върху близки или отдалечени предмети и обекти. В по-тежките случаи потърпевшите се оплакват от неприятна болка. Ако състоянието не се овладее, дори е възможно да последва трайно влошаване на зрението.

Друг характерен симптом при синдром на компютърното зрение е сухотата в очите, съпроводена от усещане за чуждо тяло в окото. Предполагаема причина за появата на неприятното усещане е, че когато се взираме в монитора, честотата на премигванията значително намалява, а също и естественото овлажняване на окото.

Хората със синдром на компютърното зрение се оплакват още от замъглено виждане. Преумората на зрителния анализатор може да се прояви с размазвано или двойно виждане. Когато окото отпочине, оплакването обикновено отшумява. Ако забележите, че проблемът не преминава е желателно да се консултирате със специалист, защото замъгленото зрение може да е издайнически симптом на опасни очни болести.

Не на последно място честите главоболия и световъртеж са знак за сериозна преумора на окото и синдром на компютърното зрение. При появата на този симптом е задължително да дадете на зрителния анализатор необходимата почивка и да помислите за намаляване на напрежението върху очите в ежедневието.

Стратегии за преодоляване на дигиталната умора

На първо място при синдром на компютърното око специалистите препоръчват да се сведе до минимум използването на дигитални устройства. Това ще рече да прекарваме време пред екраните, само когато е необходимо. Знаем, че гледането на телевизия или скролването в социалните мрежи са хоби за мнозина. Но ако работите или учите пред компютър, ви съветваме да помислите за други развлечения, които са по-щадящи за очите.

А когато продължителния престой пред монитора е неизбежен, то се уверете, че се придържате към правилото 20:20:20. То гласи, че на всеки 20 минути трябва да поглеждате в страни за 20 секунди, като фокусирате погледа върху обект, разположен на разстояние от 20 фута (6 метра).

Също така не забравяйте да осигурите подходящи за работа с компютър условия. Двата основни съвета тук са яркостта на екрана да не бъде по-силна от осветлението в помещението и върху монитора да няма светлинни отблясъци.

Природен продукт, създаден с грижа за очното здраве на модерния човек

Специалистите от програма Очно здраве горещо препоръчват на хората, които прекарват часове пред екраните на дигиталните устройства прием на Околут Комби / Ocolut® Combi. Този природен офталмопротектор предоставя необходимата защита на зрението от синята светлина. Постига този ефект благодарение на рационалната комбинация от лутеин, зеаксантин, проантоцианидин и астаксантин. Активните съставки оказват пълна пигментна и съдова защита на очите. При редовен прием има положителен ефект за превенция и лечение на най-често срещаните очни заболявания. Дозира се по 1 капсула дневно, след хранене, което улеснява придържането към терапията и е икономически изгодно. Няма данни за противопоказания, дори при продължителен прием.

проблеми със зрението

Проблеми със зрението – заплаха на работното място

Рискът от проблеми със зрението по време на работа е напълно реален. За това предупреждават специалисти офталмолози и приканват веднага да се отиде на преглед в случай на очен дискомфорт, възникнал на работното място.

Проблеми със зрението – никой работещ не е защитен

Зрителните нарушения в службата често са резултат от продължителна работа на компютър, очни изгаряния и травми, попадане на чуждо тяло в окото. Вероятността от очни наранявания е най-голяма при мъжете в млада възраст, които работят с ръцете си и са с малко професионален опит.

„Опасността от механични, химически, термични или електрически наранявания е особено висока при работи с машини или вещества, криещи риск за очите. Носенето на лични предпазни средства е единственият начин, да се намали опасността в случая“. На това обръща специално внимание офталмологът д-р Фернандо Льовет, един от съоснователите на испанската офталмологична клиника „Бавиера“.

Рисковете за очите при работа в офис също са налице. Те са свързани основно със застояването пред компютъра

„Дългото взиране в екрана на компютъра води до намаляване на мигането. Това на свой ред провокира умора, зачервяване и болка в очите. Причинява замъглено зрение и повишена чувствителност към светлина (фотофобия). Съвкупността от тези симптоми предупреждава за синдром на компютърното зрение“, посочва д-р Льовет.

Рискът от подобен проблем може да бъде сведен до минимум с прилагане на добре известното правило 20-20-20. То се състои в следното – на 20 минути погледът спира за 20 секунди на обект, отдалечен на 20 метра.

Д-р Льовет информира, че осветлението в офиса също може да увреди зрението. „Много служители излагат очите си на риск, тъй като работят на изкуствена светлина. Този вид светлина често създава отблясъци по екрана на компютъра и допълнително изморява очите. Решението е в правилното позициониране на дисплея“, информира експертът.

Мощен природен офталмопротектор срещу проблеми със зрението на работа

В допълнение към съветите дотук висококвалифицираните офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) предлагат прием на Околут Комби / Ocolut® Combi. Това е първият природен продукт на българския пазар, който съдържа всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи. Една растителна капсула (VGcaps) доставя нужната дневна доза от лутеин, зеаксантин, астаксантин и проантоцианидин. Иновативната комбинация осигурява пълна пигментна и съдова защита на очите. Подпомага функциите на ретината, макулата (централната част на ретината) и очната леща. Оказва благоприятно въздействие върху зрителния анализатор при стареене и умора. Усилва зрителната острота и действа антиоксидантно на очите.

Продуктът има отлична поносимост и е практически безвреден. Подходящ е дори за вегани и вегетарианци. Може да бъде закупен от аптеките в страната. Наличен е и в онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

правило 20-20-20

Правило 20-20-20 – доказано отморява очите!

Добре известното правило 20-20-20 (на 20 минути погледът спира на обект на 20 метра за 20 секунди) наистина работи! Прилагането му помага за облекчаване симптомите на зрителна умора от продължителна работа с компютър. В това уверяват учени от университета „Астън“ в Обединеното кралство и от университета на Валенсия в Испания. Резултатите от работата им са публикувани в сп. Contact Lens and Anterior Eye.

Правило 20-20-20 – с научно доказана полза

Изследователите провеждат проучване сред 29 души със симптоми на умора в очите. За целите на своята работа те използват специален софтуер, инсталиран на портативните компютри на участниците. Въпросният софтуер използва камерата на лаптопа за две неща. Първото е за проверка дали потребителят седи пред екрана. Второто – за контрол посоката на погледа през няколко секунди.

След като доброволецът се взира непрекъснато в компютъра в продължение на 20 минути, на дисплея излиза съобщение. В него се напомня, че трябва да се даде 20-минутна почивка на очите, като погледът се премести на обект, отдалечен на 20 метра. Съобщението не изчезва от екрана, докато задачата не бъде успешно изпълнена.

Оценка на симптомите на зрителна умора е направена две седмици преди и след използване на софтуера и една седмица след проучването. Данните от сравнителния анализ показват значително намаляване на оплаквания като очна сухота, чувствителност и дискомфорт.

Коментарът на експертите

„Благодарение на софтуерния контрол знаем със сигурност, че доброволците дават почивка на очите на всеки 20 минути. Резултатът от прилагането на правилото е по-свежи очи при цялата изследвана група“. Коментарът е на професорът Джеймс Волфсон. Той е професор по оптометрия в университета „Астън“ и главен автор на изследването.

Учените обръщат специално внимание на факта, че оплакванията се връщат, след като участниците престават да спазват правилото за почивка на очите.

Резултатите потвърждават твърдението, че очите трябва да почиват достатъчно при работа с компютър. „Лесно е хората да свикнат да отмарят очите си, докато са пред компютъра. Просто трябва да настроят таймер на телефона си или да използват приложение за напомняне на събития“, казва в заключение проф. Волфсон.

В допълнение към ефективното правило 20-20-20 наши офталмолози препоръчват прием на доказан офталмопротектор

Околут Комби / Ocolut® Combi е естественото решение срещу неприятната умора в очите от работа с компютър. Това е първият природен продукт у нас, който доставя на очните структури всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи.

Формулата съдържа четирите най-мощни протектора на зрението – лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg), проантоцианидин (50 mg). Съставките са комбинирани така, че да осигуряват пълна пигментна и съдова защита за очите.
Прилага се успешно срещу синдром на умореното и сухото око при работа с компютър.

Продуктът е практически безопасен. Има отлична поносимост и е подходящ за продължителна употреба. Препоръчва се от специалистите офталмолози на програма Очно здраве (Ocomed).

риск за очите

Риск за очите – налице при прекаляване с видеоигри!

Пристрастяването към видеоигри създава риск за очите. За това алармират експерти от испанския институт по офталмология „Фернандес Вега“. Повод за предупреждението е Световният ден на видеоигрите, отбелязван всяка година на 29-ти август.

Продължавайте да четете, за да разберете точно какви опасности за очите крият електронните игри и как да се предпази очното здраве.

Основният риск за очите от прекаляване с видеоигри

Специалистите обръщат най-голямо внимание на риска, който носят бързо мигащите светлини.

Напоследък все по-често се случва видеоигри (също филми и сериали) да използват блиц светлинни ефекти. Става въпрос за бързо повтарящи се светлинни импулси, позволяващи да се наблюдават в забавен ход бързо движещи се в тъмнината обекти. Въпросните светлини са свързани с повишен риск от епилепсия при хора със силно чувствителен организъм. „Хората с фоточувствителна епилепсия трябва да избягват прякото излагане на бързо мигащи светлини, за да предотвратят увреждане на ретиналните фоторецептори“. Думите са на д-р Лусия Фернандес-Вега, специалист в Отделението по педиатрична офталмология и страбология в института по офталмология „Фернандес Вега“. Тя посочва още, че този тип светлини замъгляват зрението и могат да доведат да очна умора, главоболие, зрителен стрес и раздразнение на очите.

Общи препоръки за предпазване на очите от негативния ефект на видеоигрите

Д-р Белен Санчес Канял, също от Отделението по педиатрична офталмология и страбология, подчертава необходимостта от осигуряване на оптимално разстояние между очите и екрана. „Желателно е да има 50-70 см дистанция“, уточнява тя.

Друг съвет в подкрепа на очното здраве, който дава експертката, е спазването на правилото 20-20-20. То се състои в това на 20 минути погледът да спира на обект на разстояние 20 метра за 20 секунди.

Специалистката препоръчва също изображенията да са стабилни, ясни и без мигащи светлини. По отношение на осветлението в стаята – съветът ѝ е то да е достатъчно. В противен случай погледът е насочен предимно към екрана на устройството, където се възпроизвежда видеоиграта. Мигането намалява и рискът от очен дискомфорт нараства.

Още една мярка за свеждане до минимум на посочения риск за очите при прекаляване с видеоигри

Специалистите офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват на най-запалените геймъри прием на Околут Комби / Ocolut® Combi. Този мощен офталмопротектор съдържа най-важните очни пигменти и антиоксиданти. Всяка растителна капсула осигурява рационална комбинация от лутеин 10 mg, зеаксантин 750 µg, астаксантин 2 mg, проантоцианидин 50 mg. Четирите съставки са съчетани така, че осигуряват пълна пигментна и съдова защита за очите.

Продуктът допринася за подобряване функцията на фоторецепторните клетки, а от там и остротата на зрението. Действа благоприятно на зрителния анализатор при умора. Поддържа зрителната острота. Подпомага адаптирането на очите към тъмнината.

Приемът е удобен – по 1 капсула дневно, което е предпоставка за добър комплайънс и постигане на оптимални резултати.

Търсете продукта в най-близката аптека или го поръчайте от сайта на онлайн магазин МоМо на адрес www.momo.bg.

навици които вредят на очите

Ежедневни навици, които вредят на очите и зрението

Макар и да не го осъзнаваме, някои от ежедневните навици, които вредят на очите, постепенно могат да предизвикат сериозни зрителни нарушения. Редовните посещения при офталмолог помагат за проследяване на всички промени в зрителния анализатор и за откриване на очни заболявания като глаукома, катаракта и макулна дегенерация. За тяхната превенция може да помогне преустановяването на някои на пръв поглед безобидни дейности, които застрашават зрението. В следващите редове вижте кои са те.

Тютюнопушене

Тютюнопушенето вреди цялостното на организма, включително и на очите. Веществата от цигарения дим намаляват ефективността на антиоксидантите, увреждат кръвоносните съдове и влошават кръвоснабдяването на зрителния анализатор с необходимите кислород и хранителни вещества. Така тютюнопушенето се оказва рисков фактор за развитие на очни заболявания като глаукома, катаракта, ретинопатии и възрастово обусловена макулна дегенерация. Освен това токсичните вещества ускоряват развитието на вече съществуващи зрителни проблеми. Цигареният дим може да раздразни окото и да предизвика чувство за сухота, сърбеж и парене.

Продължително взиране в екраните на дигиталните устройства – лидер сред навиците, които вредят на очите

При работа на компютър, гледане на телевизия или взиране в екрана на смартфон е препоръчително периодично да отместваме поглед, за да могат очите да починат. В противен случай често се появяват оплаквания като сухота в очите, парене и замъглено виждане. Една от причините е, че докато се взираме в екраните на дигиталните устройства мигаме средно веднъж на 10 секунди, а е препоръчително да го правим на всеки 4 секунди. Освен това синята светлина, която излъчват екраните и фокусирането на погледа в една точка уморяват очните мускули и се усеща напрежение в зрителния анализатор. В дългосрочен план много от хората които работят или учат на компютър развиват късогледство (миопия).

Често разтъркване на очите

Разтъркването на очите понякога се използва за облекчаване на умората и сърбежа в зрителния анализатор. Но този навик може да доведе до ускорено стареене на деликатната кожа, да увреди роговицата и крехките капиляри по клепачите. Затова е препоръчително, ако изпитвате очна умора или раздразнение да ги облекчите чрез поставяне на студен компрес и почивка от екраните на дигиталните устройства.

След като споделихме най-честите навици, които вредят на очите, вижте природен продукт, който осигурява добро зрение

Висококвалифицираните специалисти от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват прием на Околут Комби/Ocolut® Combi за добро зрение и профилактика на очни заболявания при възрастни. Този мощен офталмопротектор подобрява функцията на фоторецепторните клетки и зрителната острота, забавя очното стареене, предпазва и възстановява съдовете на ретината. Благоприятният му ефект е резултат от рационалната комбинация от четирите най-мощни протектора на зрението – лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg), проантоцианидин (50 mg). Съставките взаимно допълват действието си и осигуряват пълна пигментна и съдова защита за очите. Продуктът е подходящ за профилактика на най-често срещаните очни заболявания и рефракторни нарушения. Оптимален ефект се наблюдава при продължителен прием. Дозира се по 1 капсула на ден, след хранене, което го прави икономически изгоден и улеснява придържането към терапията.

уморени очи при деца

Дигитални устройства – причина за уморени очи при деца

С преминаването към онлайн форма на обучение оплакванията от уморени очи при деца зачестяват. Дългият престой пред домашния компютър значително повишава риска от късогледство и други зрителни проблеми сред децата и юношите. В следващите редове споделяме препоръки, които ще ви помогнат да предотвратите зрителната умора при децата.

Чести почивки – задължителни, за да предотвратите уморени очи при деца

Най-добрата защита срещу зрителна умора е да се ограничи времето прекарано пред екраните на дигиталните устройства. Обикновено децата са толкова погълнати от това, което правят, че не забелязват симптомите на умора в очите. Тук е ролята на родителите да напомнят за по-чести почивки. От Американската оптикометрична асоциация препоръчват да се следва правилото 20/20/20. Желателно е на всеки 20 минути децата да отклоняват поглед от екрана и да го фокусират върху отдалечен на 20 фута (6 м) обект за 20 секунди. Тази техника облекчава мускулите на очите, като предпазва от дигитална умора. По време на почивките е добре вниманието на детето да е ангажирано с различно занимание, за да не посегне към друго дигитално устройство.

Подходящо осветление

Позиционирайте компютъра на детето така, че светлината да не се отразява в екрана. Това ще намали напрежението в очите, защото когато светлината попада върху работната повърхност, създава отблясъци, които изморяват зрението. Ако се наложи детето да използва дигитално устройство през тъмната част на деня, оставете лампата включена.

Повече мигане

Погълнати от дигиталните устройства, децата често забравят да мигат достатъчно. Изследване сочи, че взирането в компютърния екран намалява мигането с над 50%, което, от своя страна, е предпоставка за сухота в очите. Повърхността изсъхва, окото се зачервява и изморява. За да предотвратите това неприятно състояние, помогнете на детето да си създаде полезен навик, а именно на определен интервал от време да мига бързо в продължение на 2 минути. През студените месеци отоплителните уреди като климатик и конвектор изсушават въздуха и са още една предпоставка за сухота и дразнене в очите. За оптимален зрителен комфорт е препоръчително да използвате овлажнител за въздух.

Специалистите препоръчват прием на изцяло природен продукт срещу уморени очи при деца

Повечето часове прекарвани пред екраните на дигиталните устройства още от ранна детска възраст засилват нуждата от профилактични очни прегледи. Те трябва да се правят поне 2 пъти годишно. За отлична грижа за зрението на най-малките, специалистите от програма Очно здраве съветват родителите да обърнат внимание на офталмопротективни продукти за деца. Препоръчван от видни офталмолози е натуралния продукт Околут/Ocolut®. Той съдържа двата основни зрителни пигмента – лутеин и зеаксантин, наричани още „храна за очите“ заради мощните им антиоксидантни свойства. Продуктът е изключително подходящ и препоръчван за профилактика и овладяване на зрителни смущения в детска възраст. Подпомага зрението и подобрява функцията на макулата и лещата на окото. Безопасен е при продължителна употреба и няма странични ефекти. Дозира се по 1 растителна капсула на ден, след хранене.

как да пазим очите си

Ето как да пазим очите си, докато четем

Как да пазим очите си при четене? Това е наистина важен въпрос, чиито отговори трябва да знаем. А ето ги и тях…

Осигуряване на добро осветление, подходяща температура и влажност

Доброто осветление е особено важно за комфорта на очите по време на четене. Естествено или изкуствено, то трябва да е достатъчно силно, за да гарантира по-малко натоварване на очите и да забавя умората. И все пак не е нужно да се стига до крайности! Не бива да се забравя, че излагането на пряк източник на светлина би напрегнал вместо да успокои и релаксира очите.

Температурата и важността също имат отношение към очния комфорт при четене. Градусите в помещението не бива да надхвърлят 26, а влагата – 60%.

Даване на почивка за определен период от време – един от отговорите на въпроса как да пазим очите си, докато четем

Като всяко занимание и четенето трябва да е с мярка. Прекали ли се с него рискът от зрителна умора и дискомфорт се увеличава. За да се спестят посочените проблеми, е желателно през определено време погледът да се вдига от страницата и да се фокусира върху отдалечена точка в пространството.

Поддържане на нужната дистанция

Оптималното разстояние на очите от страницата, била тя хартиена или дигитална, е 50-60 см. То трябва да се спазва стриктно, за да се запази очното здраве. Препоръката важи с особена сила за децата в училищна възраст, които имат навика да четат от прекалено близо.

Мигане

Четенето (особено за удоволствие) е завладяващо. Часовете летят неусетно и сякаш нищо друго няма значение. Дори честотата на такъв естествен рефлекс като мигането намалява. За да се избегне изсъхване на повърхностния слой на окото, е силно препоръчително да се мига. Това е нещо толкова просто, а толкова ефективно! Мигането овлажнява очната повърхност и защитава от сухота.

А ето още как да пазим очите си по време на четене

Офталмолозите от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват следните два избрани продукта от серията Околут за здрави очи:

Околут/Ocolut® е офталмологичен природен продукт, предназначен специално за детските очи и зрение. Той съдържа оптимално количество от най-важните пигменти за очи – лутеин (6 mg) и зеаксантин (450 μg). Съставките действат като „храна за окото“ и вътреочен филтър. Обезвреждат свободните радикали в макулата и ретината. Подпомагат зрението, макулната функция и очната леща.

Околут Комби/Ocolut® Combi е мощен офталмопротектор за възрастни, който осигурява всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи. Всяка капсула съчетава силата на лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg), проантоцианидин (50 mg). Съставките са комбинирани така, че заедно осигуряват пълна пигментна и съдова защита за очите.
Продуктите са практически безопасни, имат отлична поносимост и могат да се приемат продължително време.

за добро зрение

За добро зрение – вижте тези 5 лесни препоръки

За да си гарантирате отлично очно здраве, е добре да спазвате някои лесни правила за добро зрение. Проблемите с очите засяга милиони хора. Някои от тях могат да се коригират с контактни лещи или очила, но други, за съжаление, водят до трайно увредено зрение или слепота.

Според Националния очен институт в периода между 2010-2050 г. броят на хората, засегнати от първични очни заболявания, включително макулна дегенерация, катаракта, диабетна ретинопатия и глаукома, ще се удвои. За да не се примиряваме с мисълта, че зрението ни ще се влоши с напредване на възрастта, е добре да вземем своевременни мерки.

5 стратегии за добро зрение

  • Носете слънчеви очила, когато сте навън – това е правило номер едно за добро зрение през лятото. Този аксесоар предпазва очите от вредните ултравиолетови лъчи. При избора на слънчеви очила заложете на първо място на високата UV защита. Подходящи са модели, които блокират 99-100% от UVA и UVB лъчите.
  • Консумирайте храни, полезни за зрението – доказано е, че богатата на плодове и зеленчуци диета подобрява очното здраве. Листните зеленчуци, например зеле и спанак, съдържат антиоксидантите лутеин и зеаксантин. Те са полезни за предотвратяване развитието на катаракта. Гроздето предпазва ретината от негативните ефекти, причинени от оксидативен стрес. Рибата и морските дарове са богати на омега-3 мастни киселини. Те облекчават възпаленията на очната повърхност и симптомите на дразнене, свързани със сухота на окото.
  • Поддържайте здравословно тегло – наднорменото тегло или затлъстяването ви излагат на риск от развитието на диабет или други здравни нарушения, които могат да доведат до проблеми със зрението. Според някои изследвания редуцирането на излишните килограми може да обърне хода на очните увреждания, причинени от диабет, високо кръвно налягане или затлъстяване. Добрата новина е, че никога не е късно да се погрижите за здравето си с правилен хранителен и тренировъчен режим.
  • Осигурете почивка за очите – целодневната работа пред компютър води до по-рядко мигане и зрителна умора в края на деня. Специалистите предлагат да спазваме правилото 20-20-20. То гласи, че на всеки 20 минути работа пред екран, е добре да се вгледаме в обект на разстояние от 20 фута, за 20 секунди. Това ще намали напрежението в очите. Проучвания изчисляват, че до 2050 г. половината от населението ще бъде с късогледство. Основният виновник за това е продължителното време, прекарано пред екраните на устройствата.
  • Ходете на редовни очни прегледи – за добро зрение е задължително регулярно да посещавате очния лекар. Дори и към момента да нямате оплаквания е добре периодично да се подлагате на очни изследвания. Това ще помогне за ранна диагностика и превенция на очни заболявания.

Към профилактиката за добро зрение добавете…

Висококвалифицираните офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват природните продукти от серията Околут.

Околут Дуо се препоръчва за профилактика и допълващо лечение на възрастово обусловена макулна дегенерация и пигментен ретинит. Този продукт съдържа високо количество естествени очни пигменти – лутеин (20 mg) и зеаксантин (1500 μg). Резултатът от взаимно допълващите се съставки е двойна протекция на очите и зрението.

Околут Комби защитава очите ни от екраните на електронните устройства, оказва положителен ефект при глаукома и диабетна ретинопатия. Това е първият продукт на българския пазар, който съдържа пълна гама от всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи. Всяка растителна капсула доставя на очите оптимално количество лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg), проантоцианидин (50 mg). Съставките са съчетани така че да осигуряват пълна пигментна и съдова защита на очите.

И двата продукта са напълно безопасни, имат отлична поносимост и са подходящи за продължителен прием.

увреждане на зрението

Професии, които могат да причинят увреждане на зрението

Наранявания на очите и увреждане на зрението заплашват хората, заети с определени професии. При тях информираността, защитата, ранната диагностика и лечение са ключови за запазването на доброто очно здраве. Вижте кои професии се оценяват като високорискови за зрението:

Заварчици

Статистически данни показват, че 25% от всички трудови наранявания при специалистите в процеса на заваряване, са свързани с увреждания на очите. Това е така поради естеството на работа. Продължителното взиране в ярка светлина е изключително вредно за очите. Освен напрежение, заваряването често може да причини и опасни травми на очите. Те могат да бъдат наранени от изгаряне, радиация или изхвръкнал при работата предмет или частица. За да се предотвратят тези професионални травми, заварчиците трябва да спазват правилника за безопасна работа. Задължително да носят предпазни очила с UV защита.

Химици и лаборанти

Химиците и лаборантите често изпитват умора и напрежение в очите, породено от естеството на професиите. Но това не е единствената заплаха за техните очи. Химикалите и химическите изпарения, попаднали в очите, могат да предизвикат тяхното трайно увреждане. За това защитата на очите за заетите с тези професии е просто задължителна.

Шофьори

Определени здравословни състояния са рискови за шофьорите. Към тях спадат напълняване, висок холестерол и увреждания на зрението. Смущения в доброто зрение могат да се получат след дълги часове на взиране и липса на сън. В резултат на продължителното фокусиране, очите се уморяват, а зрението може да отслабне. Очното здраве може да бъде компрометирано още от излъчваната от климатика на превозното средство топлина, която причинява сухота в очите. Продължителното носене на контактни лещи може да затрудни достъпа на кислород до окото. А носенето на неподходящи диоптрични очила при шофиране причинява проблем с отблясъците.

Работещи с компютър – сред най-рисковите професии за увреждане на зрението

Хората с т.н. „седящи професии” са в най-голяма опасност от увреждане на зрението. Причините за това се коренят в прекарването на твърде много време пред екрана на компютъра. Продължителното взиране, дългите периоди с по-малко мигане и облъчването с изкуствена синя светлина водят до умора, напрежение в очните мускули и сухота в очите. Развива се синдром на компютърното око, който се характеризира със смущения в зрението, парене и зачервяване, болка в очите и главата.

Защита срещу увреждане на зрението за всички хора от рисковите групи

Спазването на правилата за безопасен труд е задължителната първа стъпка за защита на очите и зрението. Следващият начин, по който работещите рискови професии могат да защитят очното си здраве и да облекчат съществуващи неразположения, е прием на офталмопротектор. Препоръчва се Околут Комби/Ocolut® Combi. Мощното природно средство осигурява пълна пигментна и съдова защита на очните структури. Съдържа комбинация от всички необходими очни пигменти и антиоксиданти – лутеин, зеаксантин, астаксантин и проантоцианидин. Съчетанието им допринася за добро зрение чрез:

  • възстановяване плътността на макулния пигмент
  • подобряване функцията на фоторецепторните клетки
  • засилване остротата на зрението
  • защита от фототоксично увреждане
  • предпазване и възстановяване на очните съдове
  • подобряване кръвоснабдяването на окото
  • забавяне стареенето на очите
  • облекчаване на умората, сухотата и други очни смущения
  • намаляване на риска от очни заболявания при хората в рисковите групи
  • осигуряване на мощна поддържаща грижа при заболявания на очите
очи работа с компютър

Защитете своите очи при работа с компютър у дома

Ежедневната работа с компютър в условията на хоум офис може да се отрази негативно върху здравето на вашите очи. За да ги защитите е необходимо да превърнете домашния си офис в безопасно за очите работно пространство. Ето какви промени е нужно да внесете:

Настройте монитора на компютъра и внимавайте със стойката

Ако работите с настолен компютър, позиционирайте монитора на една ръка разстояние, точно срещу вас. Горната част на екрана трябва да бъде на нивото на очите ви или малко под него. Тази позиция гарантира максимален комфорт за очите. Тези правила важат и за работа с лаптоп. Избягвайте да го поставяте в скута си, а го позиционирайте върху бюро или удобна маса. Винаги работете в добра стойка на тялото – с изправен гръб, леко повдигнати китки и ходила, прилепени за пода.

Регулирайте яркостта и намалете отблясъците

Настройте яркостта на екрана на компютъра на комфортно за вас ниво. То трябва да бъде близко до това в средата, в която се намирате.

За да намалите отблясъците, отразявани от монитора, можете да използвате матов протектор. Ако носите очила и отблясъците ви пречат, помислете за лещи с антирефлексно покритие. Можете да намалите и естествените отблясъци от външната среда, като разположите монитора на компютъра така, че зад или пред него да няма прозорци.

Изберете подходящо осветление – една от най-важните стъпки за защита на вашите очи при работа с компютър у дома

Доброто осветление в помещението при работа с компютър е ключово за здравето на очите. Ако е прекалено ярко или твърде слабо може да повиши напрежението в очите и да предизвика главоболие. Най-добре е да заложите на естествената светлина. При изкуствено осветление в по-късните часове на деня, не стойте директно под източника. Удачно е да изберете едно голямо осветително тяло, което да осветява цялото помещение с умерена светлина.

Носете защитни очила за компютър

Синята светлина, излъчвана от екраните на дигиталните устройства, е силно концентрирана и очите не могат да я филтрират. В резултат, след пълен работен ден очите са преуморени, сухи, могат да парят и да болят. За да ги защитите е добре да носите очила за компютър с лещи, блокиращи синята светлина.

Правете редовни почивки за очи при работа с компютър

Не забравяйте, че дори и да работите в условия на хоум офис, почивките за очи са задължителни! Следвайте златното правило „20-20-20”. На всеки 20 минути работа с електронно устройство, почивайте по 20 секунди, като насочите погледа си към точка на 20 фута (около 6 метра) от вас.

Приемайте офталмопротектори за максимална защита на вашите очи при работа с компютър у дома

За оптимална защита на очите при работа с компютър в условията на хоум офис, започнете прием на Околут Комби/Ocolut® Combi. Продуктът е иновативен офталмопротектор, съдържащ всички нужни пигментни филтри и антиоксиданти за очи – лутеин, зеаксантин, астаксантин и проантоцианидин. Те осигуряват пълна пигментна и съдова протекция на очните структури. Неутрализират фототоксичното действие на синята светлина, обезвреждат свободните радикали, подобряват функцията на фоторецепторните клетки и остротата на зрението. Спомагат за облекчаване на сухотата и умората в очите, предизвикани от работа с електронни устройства.

За още по-мощно действие при синдром на компютърното око, се препоръчва офталмопротекторът да се комбинира с ТриОмега 1000+/TriOmega® 1000+. Продуктът съдържа есенциални омега-3 мастни киселини, обогатени с витамин Е. Снабдява очите с най-важните липиди за подобряване на слъзната секреция и овладяне на очните смущения.