Публикации

слънчеви очила за зимата

Слънчеви очила за зимата – необходимост, не прищявка!

Човек трябва да има слънчеви очила за зимата и, което е по-важното, да ги носи редовно. Напомнянето идва от Испанската асоциация на производителите на оптика (AEO). „Зимните дни може и да са мрачни и студени, но продължава да има ултравиолетово лъчение“, категорични са експертите.

Слънчеви очила за зимата – тревожна статистика

„85,8% от испанците казват, че използват слънчеви очила. Едва 52,2% обаче ги носят в градска среда. Да не забравяме и още нещо. В облачни и студени дни редовно се пренебрегва фактът, че опасността от ултравиолетовите лъчи (UV лъчи) продължава да съществува“. Коментарът е на президента на Испанската асоциация на производителите на оптика Педро Рубио.

Позовавайки се на статистиката, Рубио казва, че само 4 от 10 деца в Испания носят слънчеви очила. Той си обяснява това с незнанието на над половината испанци, че слънцето крие опасност за очите и зрението.

Според данните цели 40,5% от анкетираните не са запознати, че UV лъчите са голям рисков фактор за катаракта.

„Много от проблемите с очите произтичат от това, че състоянието на очилата често не се проверява. Според наши проучвания през периоди на криза болшинството хора отлагат подмяната на старите очила с нови“, посочва Рубио.

Съветът на експерта

„Времето около зимните празници е идеално за закупуване на слънчеви очила. Все пак точно тогава много оптики имат страхотни предложения и примамливи отстъпки. Очилата обаче не бива да се купуват на сляпо. Имам си причини да го казвам. От проведена от нас анкета става ясно, че 18% от испанците не знаят, че очилата трябва да имат задължителна CE маркировка, удостоверяваща качеството им. Освен това много хора не са наясно, че има много и различни стъкла за очила. Според данните 65,2% не подозират, че има стъкла за подобряване на контраста. 57,8%, пък не знаят за съществуването на огледалните стъкла“, информира Рубио.

Природни слънчеви очила за зимата за деца и възрастни

Специалистите офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват два избрани продукта от продуктовата линия Околут за защита на очите от зимното слънце.

Околут / Ocolut® е специално създаден за деца. Този офталмологичен природен продукт съдържа най-важните пигменти за детските очи – лутеин (6 mg) и зеаксантин (450 μg). Съставките се натрупват избирателно в макулата (централната част на ретината). Филтрират и неутрализират фототоксичното въздействие на UV лъчението. Действат като вътреочен филтър и храна за окото.

Околут Комби / Ocolut® Combi е предназначен за възрастните. Той представлява мощна комбинация от четири специално подбрани природни съставки – лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg), проантоцианидин (50 mg). Редовният прием осигурява защита от UV лъчите. В допълнение гарантира подобряване на зрението при страдащите от различни очни болести.

Продуктите са напълно безопасни, имат отлична поносимост и са подходящи за продължителен прием. Предлагат се в аптеките. Могат да бъдат поръчани и от онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

Зрение при деца

Зрение при деца и ролята на дигиталните устройства

През последните години, когато говорим за зрение при деца, няма как да пропуснем влиянието на дигиталните устройства върху очното здраве. А при най-малките то е от ключово значение за различни аспекти от развитието на детето. Зрението се отразява върху ученето, растежа и поведението на детето. А използвани неразумно цифровите устройства могат да го увредят още от най-ранна възраст. Родителите имат нелеката задача да осъществят контрол върху взаимодействието на детето с телевизионно съдържание, мобилни телефони, таблети, компютри и др. В следващите редове споделяме повече за тяхната роля в очното здраве и развитието на малчуганите.

Дигитализация – какви могат да бъдат последиците?

Дигиталните устройства безспорно улесняват ежедневието, но относно детското очно здраве те крият и някои рискове. Според проучване от 2021 г. използването на цифрови устройства само с развлекателна цел достига до 9 часа дневно при тийнейджъри и 6 часа дневно при деца до 12 години. И при двете възрастови групи престоят пред екраните се е увеличил със 17% от началото на Ковид пандемията. Прекомерната употреба на смарт технологиите натоварва и изморява детската зрителна система, която в резултат не работи оптимално.

От друга страна дигиталните медии могат да доведат до пристрастяване към самите устройства, към социалните мрежи, различни игри и предавания. Проучвания с ядрено-магнитен резонанс доказват, че пристрастяването към игрите и смарт телефоните променя физическата структура на мозъка по начин, който наподобява други две зависимости – наркотиците и хазарта.

Дигитални устройства – как влияят на крехкото зрение при деца?

Според специалистите по очно здраве способността на зрителния анализатор да фокусира предмети и обекти на близки и далечни разстояния зависи от възрастта. Прекомерното натоварване върху зрителната система без подходяща хигиена отслабва виждането дори при най-малките. Когато прекарват повече време пред екраните на дигиталните устройства, децата често скъсяват дистанцията, забравят да мигат и да правят почивки за очите. В резултат следват оплаквания като намалена зрителна острота, сухота в очите и зрителна умора, която може да се изразява в размазано виждане, главоболие, гадене и замайване. Друга сериозна последица от дигитализацията за детското зрение е значителното увеличаване на случаите на късогледство при най-малките. Освен самата употреба на устройствата, за проблема допринася и факта, че повечето деца се взират в екраните от прекалено близо. За забавяне на прогресията и овладяване на късогледство при деца учените доказват, че игрите на открито са работещ подход.

Природен продукт – верен помощник на родителите в протекцията на детското зрение

Специалистите от програма Очно здраве (Ocomed) съветват родителите да се доверят спокойно на Околут / Ocolut®. Този природен продукт е създаден специално за профилактика и овладяване на зрителните проблеми при деца. Ефектът му се дължи на факта, че осигурява двата най-важни пигмента за добро зрение – лутеин и зеаксантин, на детските очи. При редовен прием се наблюдава по-добро зрение, оптимална функция на макулата и очната леща. Особено подходящ е за защита на детските очи през летните месеци, защото действа като естествен UV филтър, който неутрализира вредните слънчеви лъчи и обезврежда свободните радикали в макулата и ретината. Дозировката е по 1 растителна капсула (VGcaps) дневно, след хранене. Оптимални резултати се наблюдават при дълговременна употреба. Продуктът е напълно безопасен като няма данни за противопоказания и странични ефекти. Може да закупите от аптеките в страната или онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.

от какво се получава сухота в очите

От какво се получава сухота в очите при деца и подрастващи?

Тъй като нарастват оплакванията при деца за парене, зачервяване и дразнене в зрителния анализатор, все повече родители си задават въпроса „от какво се получава сухота в очите при най-малките?“. Неприятните симптоми на състоянието включват още усещане за чуждо тяло в окото, повишена светлочувствителност и замъгляване на зрението. Въпреки че от сухи очи по-често страдат възрастните, през последните години проблемът не подминава и децата, особено тези в училищна възраст. В следващите редове споделяме какво най-често предизвиква сухота в очите и как да осигурите зрителен комфорт на подрастващите.

От какво се получава сухота в очите – 3 чести причини

До сухота в очите при деца могат да доведат редица вътрешни и външни фактори. Най-честите причини за състоянието са:

  • Дисфункция на мейбомиевите жлези
  • Прекомерна употреба на дигитални устройства
  • Сезонни промени

Слъзната течност представлява смес от вода, мазнини (липиди) и мукус. Мейбомиевите жлези, които се намират на клепачите, отговарят за производството на липидите, съставляващи слъзния филм. При дисфункция на мейбомиевите жлези не се синтезират необходимите количества липиди или качеството на липидния слой е влошено. Според изследване, посветено на сухота в очите при деца, 42% от малчуганите са имали някаква форма на дисфункция на мейбомиевите жлези.

Дигиталните устройства определено улесняват многократно ежедневието, но същевременно с това затрудняват зрението ни. А децата започват да се взират в екраните на смарт устройствата от най-ранна възраст. Причината повишеното екранно време да предизвиква сухота в очите е, че когато сме пред монитора или мобилното устройство, честотата на премигвания намалява значително. А именно мигането осигурява необходимото овлажняване на зрителния анализатор.

Не на последно място някои сезонни особености могат да допринесат за развитие на сухота в очите при децата. През лятото плуването в басейните е любимо занимание за малки и големи. Но трябва да се внимава с химикалите, които се използват за пречистване на водата (като хлор), защото увреждат слъзния филм и може да предизвикват сухота в очите. От друга страна използването на климатици през летните месеци, освен че охлажда въздуха, значително го изсушава.

Полезни съвети за превенция и облекчаване на сухота в очите при деца

На първо място е добре да се ограничи престоя пред екраните на дигиталните устройства. Топлото време през лятото предоставя отлична възможност за повече игри навън. Това ще ограничи и риска от изсушаване на очите от охлаждащи уреди, като климатик. А ново проучване дори свързва престоя на открито с овладяването на късогледство при деца. При употреба на електронни устройства е добре да изградите един полезен навик при подрастващите – да спазват правилото 20:20:20. То гласи, че на всеки 20 минути пред екрана е добре очите да почиват за 20 секунди, като се фокусират в обект на 20 фута разстояние (или 6 метра). При плуване в басейн е задължително децата да носят специални плувни очила, а при излизане от водата се препоръчва да изплакнете очите.

Доверете се на природна грижа за детските очи

Специалистите от програма Очно здраве (Ocomed) съветват родителите да изберат Околут/Ocolut® за профилактика и овладяване на зрителните проблеми при деца. Този изцяло природен продукт е разработен специално с грижа за зрението на най-малките. Той осигурява на детските очи двата най-важни пигмента за добро зрение – лутеин и зеаксантин. При редовен прием подобрява зрението, функцията на макулата и очната леща при малчуганите. Особено подходящ е за защита на зрителния анализатор през летните месеци, защото действа като естествен UV филтър, който неутрализира вредните слънчеви лъчи и обезврежда свободните радикали в макулата и ретината. Дозира се по 1 растителна капсула (VGcaps) дневно, след хранене. Препоръчва се за дълговременна употреба. Продуктът е напълно безопасен като няма данни за противопоказания и странични ефекти. Търсете в аптеките в страната или онлайн на електронен магазин МоМо – www.momo.bg.

как се лекува късогледство при деца

Как се лекува късогледство при деца – игрите навън помагат!

Днес, когато дигиталните устройства навлизат в живота ни от ранна възраст, много родители си задават въпроса „как се лекува късогледство при деца“. Оказва се, че прекарването на повече време навън, освен разтоварващо за психиката, е полезно за очното здраве на най-малките. Според изследвания по темата игрите на открито забавят и дори предотвратяват развитието на късогледство (миопия) в детството. В следващите редове споделяме какви са ползите и как и да пазим очите при престой на открито през летните месеци.

Повече време навън – какви са ползите за детското зрение?

През детството се развива зрението на най-малките, а някои фактори от околната среда пряко повлияват този процес. Късогледството е едно от най-честите рефракторни нарушения в детска възраст. Малчуганите с миопия виждат размазано далечните предмети и обекти. Според офталмолозите причината е нарастване на аксиалната дължина на окото (тоест нарастване на очната ябълка повече от нормалното). Това се определя както от генетичната предразположеност, така и от някои навици. Например прекомерното взиране в близки обекти, като телевизор, книга, телефон и др., може да доведе до прогресия на късогледството.

Добрите новини са, че прекарването на повече време навън, значително намалява рисковете от късогледство при деца. Мета-анализ на проучвания по темата установява, че прекарването на време на открито, на слънчева светлина, подпомага правилното развитие на зрителния анализатор при деца на възраст между 6 и 12 години. Доказано е, че под влияние на слънчевата светлина се освобождава ретинален невротрансмитер, който забавя увеличаването на дължината на окото. По този начин времето на открито забавя прогресията на късогледство при деца. Овен това докато играят навън, малчуганите често гледат надалеч, проследяват обекти от по-голяма дистанция и развиват компоненти на зрението, които са важни за очното здраве. Трябва да уточним, че споменатите ползи от прекарването на повече време навън важат само за периода, през който очите се развиват, тоест детството, но не и за възрастните.

Как да защитим детските очи при продължителен престой навън?

Престоят навън през топлите месеци може да бъде нож с две остриета. Грижата за очното здраве на най-малките изисква родители да осигурят подходяща протекция срещу слънчевите лъчи. За безопасна игра навън детето е добре да има навика да носи слънчеви очила. За целта те трябва да бъдат леки и удобни, рамката им да приляга плътно на детското лице, а протекцията да бъде 100-процентова UV защита. От полза ще бъде също така носенето на шапка, която освен тила на децата, защитава очите от лъчите, които проникват отстрани и отгоре. Не на последно място през топлите летни месеци не е препоръчително малчуганите да играят навън през най-горещите часове от деня (от 12:00 до 16:00).

Как се лекува късогледство при деца – има природно решение!

Специалистите от програма Очно здраве (Ocomed) съветват родителите да се доверят на природно средство за профилактика и овладяване на зрителните нарушения при най-малките. Околут/Ocolut® е специално разработена за деца комбинация от двата най-важни пигмента за очи – лутеин и зеаксантин. Изяло натуралният продукт подобрява зрението, функцията на макулата и очната леща при малчуганите. Средството подхранва детските очи и действа като естествен UV филтър, който неутрализира вредните слънчеви лъчи и обезврежда свободните радикали в макулата и ретината. Това го прави особено подходящ за защита на зрителния анализатор през топлите месеци, докато децата играят навън. Продуктът е напълно безвреден. Приеман редовно помага при късогледство и подобрява зрителната острота. Дозировката е удобна и икономически изгодна – по 1 растителна капсула (VGcaps) дневно, която се приема след хранене. Може да закупите от аптеките в страната или онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.

деца с късогледство

Нараства броят на деца с късогледство – вижте защо!

Офталмолози съобщават, че диагностицират все повече деца с късогледство покрай пандемията от коронавирус. В следващите редове споделяме кои са факторите, увреждащи детските очи и какви превантивни мерки могат да вземат родителите, за да защитят зрението на най-малките.

Причини за ръст в броя на деца с късогледство

Късогледството е рефракционна грешка в зрението, при която виждаме добре близо разположените обекти, а далечните са неясни и замъглени. При децата този проблем обикновено започва да се развива в ранна училищна възраст, прогресира постепенно и в края на пубертета диоптрите спират да растат. Причините за поява на късогледство в детска възраст не са напълно изяснени. До скоро като основен фактор за появата му в ранна детска възраст се смяташе фамилната обремененост. Но коронавирусната пандемия извежда на преден план още един „виновник“ за по-честите зрителни проблеми при децата.

В последната година физическите класни стаи се превърнаха във виртуални, което наложи на учениците да прекарват дълги часове пред дигиталните устройства. Социалната изолация и намалените контакти, от своя страна, допринесоха за прекарване на повече време у дома и ограничиха редица активности при децата като спорт, групови занимания и др. Комбинацията от тези фактори оказва съществено влияние върху здравето на очите. Постоянното взиране в електронните екрани на дигиталните устройства, разположени на твърде близко разстояние, и ограниченото гледане на обекти в далечина, създава предпоставка за развитие на късогледство.

Децата между 6 и 8 години са 3 пъти по-склонни да развият късогледство през 2020 година, от своите връстници в предишни години – ето как да противодействате на тази тенденция

За да се намали вероятността от развитие на късогледство в ранна детска възраст, родителите трябва да следят за спазването на следните правила у дома:

  • Повече разстояние (около 50-70 сантиметра) между екраните на дигиталните устройства и детските очи
  • По-малко време пред компютъра извън учебните часове
  • Редовни почивки – оптималният вариант е погледът на детето да се отклонява от устройството на всеки 20 минути
  • Подходящо осветление в помещението – за препоръчване 3 пъти по-ярко от фона на екрана

За максимална защита на детските очи от късогледство специалистите препоръчват прием на изцяло природен продукт

Околут/Ocolut® е специално разработен офталмопротектор, който покрива специфичните нужди на детските очи от есенциални пигменти и антиоксиданти – лутеин и зеаксантин. Те се натрупват избирателно в макулата, и действат като „храна за очите” и вътреочен филтър. Неутрализират фототоксичното действие на синята светлина, излъчвана от електронните устройства. Обезвреждат свободните радикали. Пазят очните структури и подобряват остротата на зрението. Спомагат за преборване на сухотата и умората в очите, провокирани от дългите часове пред екраните на дигиталните устройства. Защитават от очни смущения и заболявания в детска възраст, както и подпомагат овладяването на вече възникнали такива. Продуктът не съдържа консерванти и изкуствени оцветители. Има висок профил на ефективност и безопасност. Дозира се по 1 растителна капсула дневно. Подходящ е за продължителен прием.

хигиена на очите

Хигиена на очите – задължителна за всеки човек

Темата за хигиена на очите надхвърля почистването на клепачите и миглите и отвежда към съвкупност от грижи за очното здраве.

Хигиена на очите – изключително необходима за всички във всяка възраст

Полагането на хигиенни грижи за очите е важно за децата. Причината е ясна – детските очи са уязвими. Освен това малчуганите често докосват очната зона с мръсни ръце.

Носещите контактни лещи също трябва да обгрижват очите си. Основното, което трябва да знаят, е, че преди и след използването на лещите е абсолютно задължително да използват изкуствени сълзи.

И хората в напреднала възраст не бива да пропускат да се погрижат за очите. В противен случай рискуват да се сблъскат с проблеми като очна сухота, рани на роговицата и конюнктивит.

Някои основни продукти за очна хигиена

  • разтвор за промивка на очи, който едновременно почиства и хидратира
  • кърпички за очи за хидратация и почистване на клепачите, миглите и деликатната зона около очите
  • рол-он за подхранване на деликатната зона около очите
  • споменатите вече изкуствени сълзи за овлажняване на очите
  • специфични пигменти и антиоксиданти за очи

Начини за хигиена на очите

Много полезни навици помагат за поддържане на здрави очи и добро зрение:

За оптимален комфорт и хигиена на очите специалистите от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват…

Околут/Оcolut® – офталмопротектор за деца. Активни съставки са двата най-важни естествени очни пигмента за детските очи и зрение – лутеин (6 mg) и зеаксантин (450 μg). Те са комбинирани така, че да подпомагат зрението, функцията на макулата и ретината. Действат като вътреочен филтър и „храна“ за окото.

Околут Комби/Ocolut® Combi – офталмологичен природен продукт за възрастни. Освен с пигментите лутеин (10 mg) и зеаксантин (750 μg) той снабдява очите и с антиоксидантите астаксантин (2 mg) и проантоцианидин (50 мг). Четирите съставки допълват и взаимно усилват действието си. Резултатът от синергията помежду им е пълна пигментна и съдова защита за очите.

И двата продукта са практически безопасни и имат отлична поносимост дори при продължителен прием. Стигат за дълго време и са икономически изгодни. Има ги в аптеките в страната и в електронен магазин МоМо на адрес www.momo.bg.

офталмологичен преглед

Офталмологичен преглед – ето защо е толкова важен!

Както за възрастните, така и за децата, профилактичният офталмологичен преглед е значима част от поддържането на общото здраве. Защо е важно да посещаваме офталмолога си за регулярен очен преглед – научете в следващите редове!

За актуализация на рецептите

Ако носите диоптрични очила или контактни лещи, е нужно да посещавате офталмолога си всяка година. Зрението ви може да се е променило с течение на времето. Ако не се поддържат правилно, контактните лещи и дипотрични очила могат да предизвикат проблеми с очите и зрението. Това подчертава нуждата от редовни офталмологични прегледи и актуализация на предписанията.

Профилактичният офталмологичен преглед засича очни заболявания с или без симптоматика

По време на офталмологичен преглед, специалистът проверява не само силата на зрението. Той обикновено провежда редица тестове, които могат да разкрият различни очни заболявания. Общите тестове включват оценка на движението на очите, възприятие на дълбочината, острота на зрението и преглед на вътрешната структура на окото. Симптомите на катаракта, глаукома и макулна дегенерация се проверяват много внимателно. Офталмологът проверява и за състояния, като синдром на сухото око или цветна слепота.

Някои очни заболявания, като глаукома, в началните си стадии често протичат без симптоми. Ако не се открие на време, глаукомата може да причини загуба на зрението. Тук се откроява значимостта на профилактичния очен преглед за защита на зрението.

Годишният офталмологичен преглед помага за откриване на общи заболявания

Очите могат да издават нашето здравословно състояние. За това при офталмологичен преглед може да се открие протичащо общо заболяване. Подробен преглед на кръвоносните съдове може да помогне при откриване на диабет, хипертония, висок холестерол, заболявания на щитовидната жлеза, автоимунни и злокачествени заболявания. Ранното идентифициране на текущо заболяване е с огромна значимост за хода на болестта и нейното овладяване.

Важен е за учениците

Друга причина, поради която офталмологичните прегледи са важни за децата и тийнейджърите, е обучението в училище. Доброто зрение е с голяма значимост за процеса на учене. Голяма част от учебния материал се предлага на учениците под визуална форма. Неоткрит очен проблем може да предизвика затруднения във възприемането на уроците.

Регулярните офталмологичните прегледи на детските очи осигуряват ранно откриване на зрителни нарушения и заболявания, успешното им коригиране и лечение.

Честота за провеждане на профилактични очни прегледи и друга важна информация

Американската академия по офталмология препоръчва следните честоти за профилактични офталмологични прегледи според възрастта:

  • между 20 и 30-годишна възраст – веднъж на 5-10 години
  • от 40 до 54 години – веднъж на 2-4 години
  • от 55 до 64 години – веднъж на 1-3 години
  • 65+ години – всяка година, или веднъж на 2 години

За деца:

  • първи скрининг между 6 и 12-месечна възраст
  • профилактични прегледи на очите през цялото детство
  • скрининг на зрението и оценка на очното подравняване при деца в училищна възраст – веднъж на 1-2 години

Не пренебрегвайте очното си здраве! Погрижете се за него, като потърсите съдействие от програма Окомед. Тя представлява отлично стикована мрежа от висококвалифицирани офталмолози, медицински услуги, природни продукти за поддържане на очното здраве и информация, свързана с очните заболявания и начините за тяхното лечение и превенция. Запишете още сега офталмологичен преглед при нас – всички контакти за връзка ще откриете тук.

късогледство при деца

Късогледство при деца – всичко за зрителното нарушение

Родители, ще дадем повече гласност на една важна тема, а именно късогледство при деца. С какво се характеризира зрителното смущение, какво го причинява, как да го разпознаете и овладеете. На тези въпроси ще отговорим в следващите редове.

Какво представлява късогледството?

Късогледство или още миопия, е рефракционна грешка в зрението, при която виждаме добре близо разположените обекти, а далечните са неясни и замъглени. Зрителното смущение възниква в резултат на аномалии във формата на очната ябълка, роговицата или лещата. Това води до неправилно пречупване на светлината и фокусирането ѝ пред ретината, вместо върху нея.

Състоянието може да се развие в пубертета, както и в ранна детска възраст (6-12 години).

Причини за късогледство при деца

Причините за поява на късогледство в детска възраст не са напълно изяснени. Смята се, че главен, но не и единствен фактор, е фамилната обремененост. Ако и двамата родители са късогледи, е много вероятно и техните деца да развият същото зрително смущение. Освен унаследено, късогледството може да бъде придобито в резултат на излагане на детските очи на рискови фактори. Някои специалисти смятат, че четенето и гледането на дигитални екрани от прекалено близко разстояние могат да причинят нарушаване на детското зрение. Тези фактори се свързват и с по-малкото прекарвано време в игри навън, което също може да доведе до смущения в зрението. Счита се още, че в стадия на развитие на късогледството изкуствената светлина може да доведе до увеличаването му. За това е необходимо да се намери баланс между времето, което децата прекарват у дома и навън.

Сигнали за късогледство при деца

Детето може да страда от миопия, ако:

  • държи книгата или електронното устройство близо до лицето
  • гледа телевизия от твърде близко разстояние
  • присвива очи при четене
  • често го боли глава
  • очите му сълзят
  • разтърква очите си
  • не разпознава обектите, разположени в далечина

Каква е следващата стъпка за родителите?

Ако смятате, че детето ви може да има проблем със зрението, насрочете преглед при офталмолог. Той ще определи дали има реално смущение на зрението и какво е то. При установяване на късогледство специалистът ще предпише диоптрични очила за коригиране на зрението. Това, което можете да направите, за да подкрепите зрението на малчугана, е да му осигурите най-важните пигменти за очи лутеин и зеаксантин. Тези есенциални вещества:

  • предпазват очите от фототоксично увреждане
  • неутрализират свободните радикали
  • осигуряват правилно функциониране на макулата и ретината
  • подобряват остротата на зрението
  • защитават от усложнения, развитие на други зрителни смущения и очни заболявания

Специфичните очни пигменти с висока чистота и качество ще откриете в продукта за добро детско зрение Околут/Ocolut®. Той е препоръчван от офталмолозите за допълваща грижа и профилактика на късогледство. Има удобен прием – по 1 растителна капсула на ден, след хранене. Не съдържа консерванти и изкуствени овкусители. Напълно безопасен е за детското здраве.

често мигане

Често мигане при децата – неприятен и опасен симптом!

Здравните специалисти алармират, че през последните години броят на децата с често мигане се увеличава. „Родителите трябва да знаят, че този на пръв поглед безобиден симптом може да алармира за редица заболявания на детските очи“, категорични са експертите. Преди обаче да разберем повече за проблема и за начините за неговото разрешаване, ще се запознаем с ролята на мигането и неговите характерни особености в детска възраст.

Функция на мигането

Биологичният смисъл на мигането е периодично овлажняване на роговицата от прекомерния слъзен филм. Целта е непрестанно предпазване на очните повърхности от неблагоприятното въздействие на външните фактори и дозирано пропускане на светлина в окото, за да се обработи светлинната информация на висше, централно-мозъчно ниво.

Особености на мигането при децата

Мигането има свои характери особености във всеки един от етапите на детското развитие.

В кърмаческия период (до 6-месечна възраст) бебетата мигат значително по-рядко от възрастните. Причината за това е, че те прекарват по-голямата част от денонощието в сън.

Когато поотраснат малко, мъниците започват да мигат значително по-често. Броят на миганията обаче пак е по-малък от този при възрастните. Ако родителите забележат, че наследниците им мигат учестено и очите им са зачервени, подути и сълзят, те непременно трябва да им запишат час при офталмолог.

След като навършат 3 години, малчуганите започват да мигат толкова често, колкото и възрастните – около 10-20 мигания в минута. При често мигане на децата в този период своевременно трябва да се потърси консултация със специалист.

Причини за често мигане при децата

Офталмолозите посочват следните три основни групи причини за често мигане при децата:

Вродени

Към вродените причини за често мигане при малчуганите се отнасят генетична предразположеност, анатомични нарушения на клепачите, нарушена функция на клепачите, слъзните жлези и увредена очна повърхност.

Придобити

Такива са ниското телесно тегло, силното нервно напрежение, някои заболявания от общ характер, инфекциозни и алергични състояния, влияние на отрицателните фактори на средата и очните травми.

Комбинирани

Както подсказва наименованието, комбинираните причини за често мигане при децата са комбинация от вродените и придобитите.

Начини за профилактика на често мигане при децата

С цел предпазване на децата от проблеми с очите като често мигане специалистите приканват родителите да приучат мъниците да:

  • поддържат изрядна хигиена на очите
  • посещават редовно офталмолог
  • не прекарат прекалено дълго време пред екраните на дигиталните устройства

Доказаното природно средство за профилактика на очни проблеми като често мигане в детска възраст

За да е още по-надеждна профилактиката на очни проблеми като често мигане, ние от екипа на програма Очно здраве (Ocomed) горещо препоръчваме на родителите да осигурят на децата природния продукт Околут/Ocolut®. Този офталмопротектор е специално създаден за защита на изключително уязвимите детски очи. В състава му са вложени високи количества от двата специфични очни пигмента лутеин (6 mg) и зеаксантин (450 μg). Те действат като „храна за окото“ и вътреочен филтър. Натрупват се избирателно в макулата (централната зона на ретината). Филтрират и неутрализират фототоксичното въздействие на UV лъчението. Обезвреждат свободните радикали в макулата и ретината. По този начин Околут предпазва очите и зрението на малчуганите от сериозни офталмологични проблеми. Освен за профилактика продуктът се използва успешно и за лечение на очни заболявания при деца.

Безотказното действие на Околут се дължи на способността да подпомага зрението, функцията на макулата и лещата на окото

Околут е произведен според изискванията за добра производствена практика. Притежава сертификатите Халал и Кашер. Предлага се в иновативни растителни капсули (VGcaps) без аналог на пазара у нас. Те са 100% натурални, хипоалергични, не съдържат консерванти и изкуствени овкусители. Процесът на стандартизация гарантира чистотата и ефективността на всяка капсула.

Околут има отлична поносимост и е практически безвреден. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции. За постигане на оптимален ефект се препоръчва Околут да се приема продължително време по 1 капсула дневно сред хранене. Дълговременната употреба не крие риск за здравето поради 100% натуралния произход на съставките. Продуктът е икономически изгоден.