Публикации

дегенерация на макулата симптоми

Дегенерация на макулата – ето по кои симптоми се познава

Свързаната с възрастта дегенерация на макулата засяга централното зрение на човек, а издайническите симптоми са свързани с появата на тъмни петна, изкривяване на форми и линии и замъглено зрение. Очното заболяване обикновено възниква с напредване на годините. Ако не се третира своевременно, може да доведе до необратимо увреждане на зрението. Макулната дегенерация е сред водещите причини за слепота в световен мащаб. В следващите редове споделяме повече за коварното очно заболяване.

Симптоми при възрастова дегенерация на макулата

Коварното при възрастово обусловената макулна дегенерация е, че в повечето случаи заболяването прогресира без да има характерни симптоми в началните стадии. Добрата новина е, че при очен преглед може да се идентифицира наличието на т.нар. друзи – малки жълти отлагания в ретината. Това е един от най-честите ранни признаци на възрастова дегенерация на макулата. Ето защо профилактичните посещения при офталмолог са толкова важни, особено за рисковите групи. Предпоставките, повишаващи опасността от дегенерация на макулата включват наследствена предразположеност, възраст над 55 години и тютюнопушене.

Макар и в началото макулната дегенерация да няма характерни симптоми, в междинните етапи на състоянието пациентите започват да забелязват постепенно отслабване на зрението.

Оплакванията включват по-конкретно:

  • Замъгляване на зрението
  • Трудности при фокусиране на погледа
  • Виждане на вълнообразни линии вместо прави контури
  • Проблеми с цветното виждане
  • Поява на тъмни петна в зрителното поле

Поради тези симптоми, подсказващи за загуба на централното зрение, човек може да изпитва затруднения при четене, шофиране, разпознаване на познати лица и др. Макулната дегенерация има две форми – суха и мокра. Сухата форма възниква поради изтъняването на макулата с възрастта. Влажната макулна дегенерация причинява по-бърза загуба на зрение и възниква поради растежа на атипични кръвоносни съдове, които увреждат макулата. И двете разновидности на болестта се проявяват със сходни симптоми.

Кога настъпва загуба на зрението?

Обикновено загубата на зрение при възрастово-обусловена макулна дегенерация настъпва бавно, ако не се полагат грижи за овладяване на болестта. Ранното откриване и назначаването на подходящо лечение могат да забавят прогресията на очното заболяване и да съхранят зрението максимално дълго. Основните препоръки на специалистите по очно здраве включват редовни очни прегледи, балансирано хранене, повече физическа активност и отказ от тютюнопушенето.

Допълнителна природна грижа за очите при макулна дегенерация

Офталмолозите от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Дуо / Ocolut® Duo при макулна дегенерация. Продуктът е вдъхновен от силата на природата. Всяка растителна капсула (VGcaps) комбинира висока концентрация на естествените очни пигменти лутеин 20 mg и зеаксантин 1.5 mg. Съставките са подбрани внимателно, а самата формулата – прецизно балансирана.

Новите проучвания показват, че високите количества лутеин не само предпазват от макулна дегенерация, но имат способност да възстановят започналия процес (Risher, Optometry, LAST2004). Високото количество зеаксантин допълва ефекта на лутеина и така съдейства за подобреното зрение и очния комфорт.

Приемът е удобен – само по 1 капсула дневно, след хранене, което улеснява придържането към терапията и е икономически изгодно. Продуктът е подходящ за вегани, вегетарианци и постещи хора.

макулна дегенерация на очите

Макулна дегенерация на очите – забавяне на прогресията

Възрастово-обусловената макулна дегенерация на очите е тревожна диагноза, особено когато става въпрос за влажната форма на заболяването. Но докато естествените процеси на стареене и генетиката са предпоставки за макулна дегенерация, които са извън нашия контрол, то има и фактори, върху които можем да повлияем. Макар и по-рядко срещана влажната форма на макулна дегенерация е по-опасна от сухата, която засяга близо 80% от пациентите със заболяването. Добрата новина е, че съвременните медикаменти показват положителни резултати в лечението на влажната дегенерация на макулата. А ето какви са съветите на експертите за забавяне прогресията на очната болест.

Правило №1 – придържане към назначената терапия за овладяване на влажна макулна дегенерация на очите

Най-важната стъпка, която трябва да предприемете за забавяне на прогресията на влажната макулна дегенерация е да посещавате редовно кабинета на офталмолог и да се придържате стриктно към назначеното от него лечение. Към момента за най-ефективна терапия се счита лекарството, известно като анти-васкуларен ендотелен фактор, което се инжектира директно в окото. Тези инжекции работят за свиване на необичайните новообразувани кръвоносни съдове в макулата и ретината. Най-добра успеваемост от лечението се постига, когато диагнозата е поставена в по-ранен етап и терапията започне своевременно. Ето защо рутинните очни прегледи и споделянето за симптоми, като замъглено виждане и поява на слепи петна, са толкова важни.

Отказ от тютюнопушенето

До определена степен можем да повлияем за забавяне прогресията при макулна дегенерация чрез ежедневните си избори. Отказът от цигарите е една от първите препоръки на специалистите при диагноза на очното заболяване. Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ тютюнопушенето причинява негативни промени в окото. Това включва намаляване нивата на ключовия хранителен елемент лутеин, което може да удвои риска от развитие на макулна дегенерация, свързана с възрастта. Също така цигарения дим е свързан с увреждане на кръвоносните съдове, включително в окото. Проучване, проведено върху мишки, установява, че тютюнопушенето намалява ефективността на лечението с анти-васкуларен ендотелен фактор.

Повече движение

Според изследвания физическата активност е потенциален фактор, забавящ прогресията на влажната макулна дегенерация. Скорошно проучване показва, че движението помага за забавяне на свръхрастежа на кръвоносните съдове в очите на мишки с до 45%. Тези резултати дават надежда за бъдещи изследвания, които да докажат потенциалните ползи от физическата активност за забавяне или предотвратяване на загубата на зрение при пациенти с влажна възрастово-обусловена макулна дегенерация. Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ препоръчва на всички възрастни да отделят минимум 150 минути седмично за избрана от тях физическа активност. Упражненията се свързват с редица ползи за тялото, като например нормализиране на кръвното налягане, което също е свързано с очното здраве.

Природно допълнение при макулна дегенерация на очите

Офталмолозите от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Дуо / Ocolut® Duo при макулна дегенерация. Продуктът е вдъхновен от силата на природата. Всяка растителна капсула (VGcaps) комбинира висока концентрация на естествените очни пигменти лутеин 20 mg и зеаксантин 1.5 mg. Съставките са подбрани внимателно, а самата формулата – прецизно балансирана.

Новите проучвания показват, че високите количества лутеин не само предпазват от макулна дегенерация, но имат способност да възстановят започналия процес (Risher, Optometry, LAST2004). Високото количество зеаксантин допълва ефекта на лутеина и така съдейства за подобреното зрение и очния комфорт.

Приемът е удобен – само по 1 капсула дневно, след хранене, което улеснява придържането към терапията и е икономически изгодно.

Продуктът е подходящ за вегани, вегетарианци и постещи хора. Търсете в аптеките в страната или поръчайте от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

дегенерация на макулата причини

Дегенерация на макулата – потенциално нови причини

Идентифицирани са редки генетични варианти, които биха могли да изяснят общите причини и механизма за дегенерация на макулата при възрастни. Заслугата е на учени от Американския национален офталмологичен институт (NEI). Резултатите от работата са публикувани в сп. Iscience.

Въпросните генетични варианти произвеждат белтъци, които нарушават стабилността на мембранно-атакуващия комплекс (membrane attack complex, MAC). По този начин MAC се разглежда като потенциална терапевтична цел за забавяне или спиране прогресията на очното заболяване.

Непознати досега причини за появата на сенилна дегенерация на макулата

Налице са научни доказателства, че много генетични варианти увеличават или намаляват индивидуалния риск от макулна дегенерация. Специфичното тук е, че поотделно ролята на всяка една от генетичните промени за възникване на заболяването е малка.

„Известно ни е, че редица генетични варианти влияят върху риска за развитие на дегенерация на макулата. Само няколко от генетичните промени обаче са способни да причинят заболяването“, уточнява главният автор на проучването д-р Ананд Сваруп. Той е началник на Лабораторията по невробиология, невродегенерация и възстановяване на Американския национален офталмологичен институт.

В идентифицирането на генетични варианти, които имат пряка връзка с появата на макулната дегенерация, активно участие взема и д-р Майкъл Клайн. Той е известен специалист в областта на заболявания на ретината, и по-специално дегенерация на макулата, от Университета по здравни науки в Орегон (OHSU).

Коментарът на експертите

„Анализирахме данните на многолюдни фамилии с много редки генетични варианти, където болестта се предава от поколение на поколение. В резултат открихме два протеина, които са пряко свързани с развитието на макулна дегенерация при възрастните. В бъдеще тези протеини могат да са терапевтична цел за лечение на очното заболяване“, обнадежден е д-р Сваруп.

Данните от генетични изследвания на възрастово обусловени очни заболявания на Американския национален офталмологичен институт са недвусмислени. Протеините C8 и други протеини в каскадата на комплемента имат ключова роля за развитието на сенилна макулна дегенерация.

Дългосрочно решение на дегенерация на макулата

Офталмолозите от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Дуо / Ocolut® Duo при макулна дегенерация. Продуктът е вдъхновен от силата на природата. В една растителна капсула (VGcaps) се съдържа висока концентрация на естествените очни пигменти лутеин 20 mg и зеаксантин 1.5 mg.

Всяка съставка е внимателно подбрана, а самата формулата е прецизно балансирана.

Новите проучвания показват, че високите количества лутеин не само предпазват от макулна дегенерация, но имат способност да възстановят започналия процес (Risher, Optometry, LAST2004).

Високото количество зеаксантин допълва ефекта на лутеина и така съдейства за подобреното зрение и очния комфорт.

Приемът е удобен – само по 1 капсула дневно след хранене, което улеснява придържането към терапията.

Продуктът е подходящ за вегани, вегетарианци и постещи хора. Търсете в аптеките в страната или поръчайте от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

дегенерация на макула

Дегенерация на макула – свързана с лошото хранене

Типичната западна диета (твърде много червено месо и мазни храни) повишава тройно риска от дегенерация на макула в късен стадий. Това сочи изследване на американски учени, публикувано в броя от декември 2019 г. на Британския журнал по офталмология (British Journal of Ophthalmology).

Лошият хранителен режим като рисков фактор за дегенерация на макула

„Хората са наясно, че хранителният режим влияе върху риска от заболявания на сърдечно-съдовата система и от затлъстяване. Явно е обаче, че дори не подозират как начинът на хранене се отразява на зрението“. Коментарът идва от главната авторка на изследването Ейми Милън. Тя е доцент във Факултета по епидемиология и обществено здравеопазване в Специализираното училище по обществено здраве към Университета на Бъфало в щата Ню Йорк.

Учените анализират данните на близо 1300 души от национална представителна извадка. Повечето от изследваните лица нямат макулна дегенерация. 117 са с ранен стадий на очното заболяване, а 27 – с късен.

По време на продължилото 18 години проучване всички участници без изключение двукратно са анкетирани за хранителния си режим. Изследователите класифицират храните в 19 категории, за да извършат по-прецизна оценка на ефекта от диетата върху очното здраве.

Резултатите са колкото изненадващи, толкова и очаквани

Анализът е категоричен. Хората, които се хранят по западен маниер, т.е. наблягат на червеното месо и мазното, са в много по-голяма опасност от развитие на късна макулна дегенерация.

Оказва се, че червените и преработени меса, маргаринът и маслото, пълномаслените млечни продукти и пържените храни най-много увеличават риска от очното заболяване.

„За щастие, храненето е модифицируем рисков фактор за заболеваемост от дегенерация на макулата. Или казано по друг начин – опасността може да бъде намалена чрез подобряване на диетата“, посочва доц. Милън. В заключение тя подчертава, че проучването е наблюдателно и не доказва пряка причинно-следствена връзка. Категорична е, че са необходими допълнителни изследвания, за да се разбере ролята на хранителните избори при развитие на макулна дегенерация.

Мощно природно оръжие срещу дегенерация на макула

Околут Дуо / Ocolut® Duo е изцяло природен продукт за оптимална защита от макулна дегенерация. Формулата му е такава, че намалява рисковете за здравето на ретината и макулата (централната част на ретината, отговорна за финото зрение и цветоусещането). Всяка капсула съдържа висока концентрация естествени очни пигменти – лутеин 20 mg и зеаксантин 1.5 mg.

Все повече нови проучвания сочат, че високите количества лутеин предпазват от макулна дегенерация и имат способност да възстановят започналия процес (Risher, Optometry, LAST2004). Плазменото ниво на лутеина нараства правопропорционално на приетата доза от 20 mg/ден.

Високото количество зеаксантин допълва ефекта на лутеина и така съдейства за пълната протекция на очите. Приемът е удобен – по 1 капсула дневно след хранене, което улеснява придържането към терапията. Продуктът е подходящ за вегани и вегетарианци, тъй като се предлага в растителни капсули (VGcaps). Предлага се в аптеките и в сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

сенилна макулна дегенерация

Сенилна макулна дегенерация – нов провокиращ механизъм

Нов молекулярен механизъм за появата на възрастова дегенерация на макулата (сенилна макулна дегенерация) е открит от канадски учени. Резултатите от работата са публикувани в сп. Science.

Стресови фактори като причина за сенилна макулна дегенерация

Изследването е проведено в болница Maisonneuve-Rosement в Монреал. Данните от него ясно показват едно нещо. А именно – стресови фактори като затлъстяването буквално препрограмират имунните клетки. С напредване на възрастта те се прицелват и атакуват окото.

„Търсихме отговор на въпроса защо някои хора с генетична обремененост развиват възрастово обусловена макулна дегенерация, а други не. Много усилия са положени в насока идентифициране на гените, отговорни за възрастовата макулна дегенерация. Генетичните вариации и мутации обаче увеличават риска от заболяването, а не го причиняват. Ето защо сметнахме за разумно да анализираме други фактори. Такива като околната среда и начина на живот, които биха могли да допринесат за развитие на дегенерация на макулата“. Коментарът е на Майк Сапиеха, който е ръководител на изследването заедно със своя постдокторант Масаюки Хата.

А сега малко факти

Известно е, че защитните механизми на окото на човек с възрастова дегенерация на макулата са разстроени. Контактът с патогени нарушава функцията на имунните клетки. В резултат вместо да предпазват окото, имунните клетки го атакуват.

Знае се също, че имунните клетки се активират, когато организмът е изложен на ситуации и обстоятелства, причиняващи стрес. Такъв стресов фактор са излишните мазнини. Това превръща наднорменото тегло и затлъстяването във водещ негенетичен рискова фактор за възрастова макулна дегенерация след тютюнопушенето.

В своето проучване Сапиеха и Хата използват затлъстяването като утежняващ фактор за стреса, изпитван от организма. Резултатите от работата им са налице. Оказва се, че преходното затлъстяване или фамилната анамнеза за затлъстяване се свързват с промени в ДНК на имунните клетки. Вследствие на това те започват да произвеждат възпалителни молекули.

Откритията предоставят важна информация за биологията на имунните клетки, отговорни за макулна дегенерация. Те могат да помогнат и за разработване на специализирани лечения в бъдеще.

Появата на сенилна макулна дегенерация може да е обусловена от различни фактори, но природното решение е само едно

Специалистите офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Дуо / Ocolut® Duo за поддържане на зрителната функция при макулна дегенерация. Продуктът е с изцяло натурална формула с висока концентрация на естествените очни пигменти лутеин и зеаксантин. Дневният прием осигурява (1 растителна капсула) чист лутеин 20 mg и зеаксантин 1.5 mg.

Според последните проучвания високите количества лутеин не само предпазват от макулна дегенерация, но имат способност да възстановят започналия процес (Risher, Optometry, LAST2004).

Зеаксантинът допълва и усилва ефекта на лутеина и по този начин се осигурява пълна протекция на очите.

Продуктът е напълно безопасен, има отлична поносимост и е подходящ за дълговременна употреба. Може да се приема от вегани и вегетарианци. Наличен е в аптеките и в сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

опасно за очите

Замърсяване на въздуха – опасно за очите!

Едва ли подозирате, че животът в големия град може да попадне в графа „опасно за очите“! Оказва се, че замърсяването на въздуха, характерно за мегаполисите, крие риск от увреждане на зрението, наред с другите щети, които нанася на организма. По-конкретно, става въпрос за излагането на страничните продукти от изгарянето на горивото, което захранва повечето моторни превозни средства. По-добре познати са опасностите, които изпаренията от автомобилите крият за здравето на дихателните пътища и сърдечно-съдовата система.

Ново проучване добавя още един тревожен риск, свързван със замърсяването на въздуха – този път на прицел е очното здраве

Изследване, ръководено от учени от Центъра за късогледство и очни заболявания в Китайския медицински университет в Тайван, обръща специално внимание на мръсния въздух и очното здраве. Екипът проследява как се отразява излагането на два често срещани замърсители на въздуха – азотен диоксид (NO2) и въглероден моноксид (CO) върху зрението на популацията. Резултатите показват повишен риск от развитие на едно от най-опасните очни заболявания – възрастово-обусловената макулна дегенерация. Тя протича с увреждане на ретиналните клетки, което предизвиква замъгляване на централното виждане и промени в цветното виждане. В напреднала фаза дори може да доведе до пълна слепота.

За целите на проучването изследователите анализират здравните данните на близо 40 000 души на възраст над 50 години, които живеят в урбанизираните райони на Тайван. Екипът използва и информация за качеството на въздуха през годините. Учените разделят участниците на четири групи в зависимост излагането на различни замърсители. Резултатите показват, че при живеещите в райони с най-висока концентрация на NO2 и CO във въздуха процентът на развилите възрастово-обусловена макулна дегенерация е най-голям.

Всъщност рискът при излагане на големи количества NO2 нараства с удивителните 200%. А високите концентрации на CO, повишават опасността от очната болест с 84%. При хората, изложени на умерени нива на двата замърсителя, не се наблюдава значителна опасност. „Бях малко изненадан, че само най-високите нива на експозиция показват риск“, коментира д-р Джуо, ръководител на проучването.

Преди това проучване липсват мащабни изследвания, които да оценят колко опасно за очите е излагането на мръсен въздух

Изследователите неслучайно поставят макулната дегенерация във фокуса на изследването. Макулата е богато кръвоснабдена зона, а замърсителите като NO2 и CO се пренасят през кръвния поток. „Причината, поради която се съсредоточих върху макулната дегенерация, а не върху катаракта или глаукома, е, че физиологично и биологично макулата е най-уязвимата част от окото“, пояснява д-р Джуо. Той споделя още, че замърсителите NO2 и CO увреждат клетките чрез създаване на реактивни молекули, наричани още свободни радикали. Предстоят бъдещи проучвания, които да потвърдят вредите за очното здраве от замърсения въздух. Към момента експертите съветват да избягвате да се придвижвате пеша или да спортувате в зоните с голям трафик, особено в час пик.

Природен продукт за защита на зрението

Висококвалифицираните офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) горещо препоръчват прием на Околут Комби / Ocolut® Combi. Този висококачествен природен офталмопротектор е създаден за ежедневна грижа за очното здраве. Съдържа оптимални количества от най-важните пигменти и антиоксиданти за зрението – лутеин 10 mg, зеаксантин 750 µg, астаксантин 2 mg, проантоцианидин 50 mg. Рационалната комбинация на четирите активни съставки осигурява пълна пигментна и съдова защита за очите. Редовният прием предпазва окото от вредните фактори на околната среда като замърсяване, UV лъчи, синя светлина и др. Прилага се успешно за профилактика и овладяване на най-разпространените очни болести и рефракторни нарушения.

Продуктът се приема по 1 растителна капсула (VGcaps) дневно, след хранене. Дозировката е удобна и икономически изгодна. Подходящо е да се употребява от вегани, вегетарианци и постещи. Натуралното средство е безопасно за дълговременна употреба. Може да закупите от аптеките в страната. Следете за изгодни промоции и онлайн в сайта на електронен магазин МоМо – www.momo.bg.

зрение възраст

Зрение при хора на възраст – нуждае се от специална грижа

С навлизане в достолепна възраст проблемите с нормалното зрение зачестяват. Знаейки това, хората в третата възраст трябва да следят внимателно здравето на очите и при най-малкото оплакване да посетят офталмолог. В противен случай последствията могат да са необратими. Предупреждението отправят експертите от испанската компания Sanitas Mayores, които осигуряват грижа за възрастните хора.

Зрение при хора в напреднала възраст – характерни промени

Започваме с нещо обезпокояващо. Цели 80% от хората над 60-годишна възраст в Испания страдат от зрителни проблеми. Едва 20% от тази възрастова група се подлага на очни профилактични прегледи. Тревожните резултати са от съвместно проучване на Испанското дружество по гериатрия и геронтология (SEGG) и фондация Salud Visual в Мадрид.

„Обикновено от 60-годишна възраст нагоре пръчиците и колбичките в ретината, които играят важна роля в светоусещането и в предаването на сигнали към мозъка, намаляват. Пигментният ретинален епител, който подпомага работата на фоторецепторните клетки, също търпи нарушения в своите функции. В резултат зрителната острота отслабва. В допълнение размерът на зеницата намалява, развива се перде (катаракта) на едното или на двете очи, клепачите се отпускат. Това означава само едно – нужна е много повече светлина за изпълнението на всяка ежедневна задача“. Коментарът е на д-р Емилио Доронсоро, завеждащ Отделението по офталмология на университетска болница La Moraleja в Мадрид.

Най-честите проблеми и тяхната превенция

Опитът на специалистите офталмолози показва, че 3 са главните проблеми, с които се сблъскват хората в напреднала възраст. Това са пресбиопия (старческо далекогледство), възрастово обусловена макулна дегенерация и катаракта (старческо перде).

Експертите са категорични, че проблемите с очите и зрението при възрастните трябва да се диагностицират навреме и да се лекуват адекватно. Неглижирането на тези проблеми води до неблагоприятни последици. Причината е, че с времето те имат тенденция да се задълбочават и да стават по-тежки.

Цялостна грижа за добро зрение при хора на възраст

Опитните и ерудирани специалисти офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Комби /Ocolut® Combi на възрастните хора. Това е най-мощния изцяло природен офталмопротектор на българския пазар, който успешно се прилага при висок риск от очни заболявания.

Приемът осигурява всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи – лутеин, зеаксантин, астаксантин, проантоцианидин. Концентрациите на активните съставки в една капсула са оптимални. Редовната и продължителна употреба гарантира пълна пигментна и съдова защита за очите.

Приемът подпомага зрението и функцията на ретината, макулата и лещата на окото. Действа благоприятно на зрителния анализатор при стареене. Допринася за поддържане на зрителната острота.

Освен че предоставя комплексно решение за максимална защита на очите и зрението, продуктът е напълно безопасен. Има отлична поносимост и е подходящ за дълговременно използване. Предлага се във всяка аптека без рецепта. Може да бъде поръчан и от онлайн магазин МоМо на адрес www.momo.bg.

диагноза миопия

Диагноза миопия – рискът нараства при децата!

Родените между 2002-2021 г. са по-засегнати от диагноза миопия (късогледство) в сравнение с предишни поколения. Имайки предвид това, очакванията са над 50% от световното население да е или да бъде с късогледство. Обезпокояващите данни са изнесени по време на Международния конгрес по оптометрия, контактология и офталмологична оптика (OPTOM 2022) в Испания.

Диагноза миопия – опасности, причини и тенденции

Специалистите обръщат внимание, че според последните проучвания нелекуваното късогледство увеличава риска от редица сериозни очни проблеми и заболявания. Такива са катаракта, глаукома, отлепване на ретината, миопична макулопатия (миопична макулна дегенерация). В някои случаи е възможно да се стигне дори до трайна загуба на зрението.

Като главна причина за влошаване на очното здраве на най-младите хора в последните години експертите посочват засилената употреба на дигитални устройства. Допълнителни утежняващи обстоятелства от началото на пандемията от ковид-19 са социалната изолация и дистанционното обучение.

Относно детското късогледство специалистите казват, че към момента то е с разпространение от 30-40%. През следващите години обаче се очаква случаите да нараснат до 60%.

Предвид надвисващата опасност от увеличаване на късогледството сред децата и младежите офталмолозите препоръчват редовна профилактика на очите

Те са категорични, че открито навреме рефракционното нарушение може да бъде коригирано успешно. Напомнят още, че подобряването на зрителната функция оказва положителен ефект върху представянето на учениците в училище. Това си има своето логично обяснение – чрез очите се получава над 80% от информацията за заобикалящата ни среда. „Обикновено късогледството се появява на възраст между 6-10 години. Развива се бавно в периода на израстване и се стабилизира между 21-25-годишна възраст. Знаейки това, родителите трябва да водят децата на профилактичен преглед при офталмолог поне веднъж годишно“, казват специалистите. Те посочват още, че ранното откриване на късогледство предоставя най-добра възможност за овладяване на прогресията му. За целта помагат очила, офталмологични лещи и прием на офталмопротектори.

Природното решение при диагноза миопия сред малки деца и деца в училищна възраст

Офталмолозите от програма Окомед препоръчват на родителите да осигурят на децата Околут / Ocolut® от едноименната серия продукти за очно здраве. Това е специално разработено средство в подкрепа на детските очи и зрение. Формулата съдържа двата незаменими очни пигмента лутеин 6 mg и зеаксантин 450 mcg. Те взаимно се допълват и усилват ефекта си. В резултат от редовния прием прогресията на късогледството в детска възраст се забавя. Зрителната острота се увеличава и рискът от увреждане на макулата значително намалява.

Продуктът е с изцяло натурален състав. Не съдържа консерванти и изкуствени овкусители. Процесът на стандартизация гарантира чистотата и ефективността на всяка капсула. За да има ефект, трябва да се приема продължително време. Дозировката е по 1 капсула дневно по време на хранене. Продава се в аптеките без рецепта. Може да бъде поръчан и от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.

лутеин за очи

Лутеин за очи – полезен при макулна дегенерация

Редица са ползите от приема на лутеин за очи, включително като средство за превенция и овладяване на възрастово обусловена макулна дегенерация. Това заболяване се характеризира с увреждане на централната зона на ретината и е сред трите водещи причини за слепота при хората над 60 години. В следващите редове споделяме повече за научните данни по темата.

Проучвания по темата: приемът на лутеин помага при макулна дегенерация

Лутеинът е от групата на каротеноидите и според ново проучване действа за предотвратяване или за забавяне прогресията при макулна дегенерация. Изследователите анализират резултатите от няколко проучвания, проведени сред пациенти с макулна дегенерация, които консумират 10 или 20 милиграма (mg) лутеин дневно в продължение на най-малко 6 месеца. След преглед на данните, екипът стига до извода, че при ежедневен прием на лутеин се повишава плътността на макулните пигменти и се подобрява зрителната острота. Този пигмент има свойства, които повлияват благоприятно очното здраве при макулна дегенерация, предпазва очите от вредното влияние на синята светлина и предоставя антиоксидантна защита.

В друго проучване изследователи проследяват състоянието на 39 души с макулна дегенерация. Участниците са приемали добавки с по 20 mg лутеин дневно в продължение на 6 месеца. Те са имали по-високи показатели за стойностите на лутеин в кръвната плазма до края на проучването. Хората с по-високи нива на лутеин са изложени на по-нисък риск от развитие на макулна дегенерация, имат по-добра зрителна острота и цялостно очно здраве. Изследователите отбелязват, че консумацията на зелени зеленчуци също може да помогне за предотвратяване дегенерация на макулата.

Лутеин за очи и още нещо…

Зеаксантинът е друг каротеноид, който наподобява лутеина и се отразява благоприятно върху очното здраве. Той също се натрупва в макулата и предотвратява дегенерацията й. Проучване от 2022 г., проведено сред 4000 души в продължение на 10 години, установява, че редовният прием на добавки с лутеин и зеаксантин спомага за намаляване прогресията на макулната дегенерация, дори и в напреднал стадий.

Някои храни са добри източници на двата очни пигмента. Затова специалистите по очно здраве препоръчват да включите в менюто си следните продукти: яйчен жълтък, броколи, зеле, спанак, магданоз, авокадо, грах, царевица, годжи бери и цитрусови плодове.

Доказано природно средство срещу макулна дегенерация

Висококвалифицираните офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват на пациентите с макулна дегенерация Околут Дуо/Ocolut® Duo – изцяло натурален продукт с високо съдържание на естествените очни пигменти – лутеин и зеаксантин. Всяка растителна капсула (VGcaps) е рационална комбинация на чист лутеин 20 mg и зеаксантин 1.5 mg. Приемът на продукта спомага не само за профилактика на очното здраве, но и за овладяване на макулна дегенерация. Съставките са съчетани така, че взаимно да се допълват и да усилват действието си. Приемът е удобен – по 1 растителна капсула дневно, след хранене. Това улеснява придържането към терапията и прави продукта икономически изгодно решение на проблемите със зрението. Благодарение на иновативната фармацевтична форма (без съдържание на животински продукти) е подходящ за вегани и вегетарианци. Наличен е в аптеките в страната и онлайн на сайта на електронен магазин МоМо – www.momo.bg.

възрастова дегенерация на макулата

Възрастова дегенерация на макулата и годжи бери

Редовният прием на малко количество сушено годжи бери помага за предотвратяване на възрастова дегенерация на макулата. Това заключение, отнасящо се за здрави хора на средна възраст, правят изследователи от Калифорнийския университет в САЩ.

Повече за връзката между възрастова дегенерация на макулата и годжи бери

От данните в сп. Nutrients става ясно, че при 13 здрави участници (45-65 години), които приемат 28 гр годжи бери 5 пъти седмично 90 дни:

  • има увеличаване на пигментите в макулата

Става въпрос за пигментите лутеин и зеаксантин, които:

Подобен ефект не е наблюдаван при останалите 14 участници, които не са приемали малките червени плодчета през периода на изпитването.

„Лутеинът и зеаксантинът са като слънчеви очила за очите. Колкото по-високо е количеството им в ретината, толкова по-голяма е защита, която подсигуряват. Нашето проучване установи, че нивото на тези очни пигменти може да бъде увеличено дори в здрави очи с малко годжи бери“. Коментарът е на водещият автор на изследването д-р Ксианг Ли.

Той споделя, че проучването е провокирано от факта, че според традиционната китайска медицина годжи бери има свойството да „озарява“ очите

Д-р Ли, който е израснал в Северен Китай, желае да разбере дали има физиологично обяснение за това. В търсене на отговора анализира биоактивните съединения на годжи бери и открива, че плодчето съдържа големи количества лутеин и зеаксантин.

„Доказахме, че годжи бери, който е естествен източник на ценни вещества, може да повиши пигментите в макулата на здрави индивиди. Следващата стъпка в изследването ще е да видим дали годжи бери влияе положително при ранен стадий на макулна дегенерация“. Това казва в заключение д-р Ли.

Срещу възрастова дегенерация на макулата наши специалисти препоръчват…

Това е изцяло природен продукт с висока концентрация естествени очни пигменти – лутеин и зеаксантин. Всяка растителна капсула (VGcaps) съдържа чист лутеин 20 mg и зеаксантин 1.5 mg.

Резултатите от нови проучвания сочат, че:

  • високите количества лутеин не само предпазват от макулна дегенерация, но и способстват за овладяване на процеса (Risher, Optometry, LAST2004)

За пълната протекция на очите продуктът доставя и оптимално количество зеаксантин.

Съставките се допълват и взаимно усилват действието си. Приемът е удобен – по 1 растителна капсула дневно, след хранене. Това улеснява придържането към терапията и е предпоставка за по-добър ефект.

Продуктът е подходящ за вегани и вегетарианци. Наличен е в аптеките в страната. Може да бъде поръчан и от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg, където постоянно има промоции.

Одобрен и препоръчван от опитните и висококвалифицирани офталмолози от програма Очно здраве (Ocomed).