Очно перде – някои малко познати факти
В следващите редове ще ви запознаем с някои недотам известни факти за заболяването катаракта, по-познато като очно перде. Продължавайте да четете…
Възрастта, на която се появява очното заболяване, варира
Обикновено очното перде се „спуска“ около 60-годишна възраст. Идентифицират се обаче и ранни случаи на заболяването при хора около 40 години. Това е характерно за слабо развити страни, където храната не достига и слънчевото греене е силно.
В общия случай лещата започва да се втвърдява и функциите ѝ да се влошават около 45 години, когато се развива пресбиопсия (старческо далекогледство). До 60-65 г. обаче оперативна или друга намеса не се налага.
Има връзка между цвета на очите и заболеваемостта от катаракта
Цветът на очите може да подскаже за предразположеност към катаракта. За това предупреждават от Американската академия по офталмология (AAO). Проучвания показват, че хората с тъмнокафяви очи са изложени на по-висок риск от очното заболяване, отколкото тези със светли очи. Въпреки това съветът на специалистите е всички без изключение да пазят очното си здраве. Призивът им е да се осигури надеждна защита на очите срещу UV лъчението, което е рисков фактор за заболяването. Да се носят висококачествени слънчеви очила и широкопола шапка през лятото.
Възрастта не е единствената причина за появата на очно перде
Специалистите подчертават, че не само възрастта е „виновна“ за развитието на катаракта, но и:
- травма в областта на някое от очите (едностранна катаракта)
- генетични промени в структурата на протеините, необходими за прозрачността на лещата (вродена катаракта)
- токов удар (електрическа катаракта)
- прием на лекарства (катаракта, предизвикана от лекарствени средства)
Лекарствените препарати, които биха могли да причинят катаракта, са кортикостероиди, фенотиазини, миотици, цитостатици, дефероксамин, фенитоин, изотретиноин, орални контрацептиви, алопуринол, диазепам, тетрациклини и сулфамид.
На българския пазар има ефективно природно решение срещу очно перде
Опитните и ерудирани офталмолози от екипа на програма Очно здраве (Ocomed) препоръчват Околут Комби/Ocolut® Combi срещу катаракта. Това е първият природен офталмопротектор у нас, който съдържа всички необходими пигменти и антиоксиданти за очи. Всяка капсула доставя на очите лутеин (10 mg), зеаксантин (750 μg), астаксантин (2 mg), проантоцианидин (50 mg). Съставките се допълват и взаимно усилват своето действие.
Лутеинът и зеаксантинът неутрализират фототоксичното въздействие на UV лъчите. Астаксантинът блокира негативното действие на свободните радикали върху докозахексаеновата киселина в ретината, която е жизненоважна за доброто зрение. Проантоцианидинът укрепва колагена и еластина на съдовете, действа противовъзпалително и противооточно.
Благодарение на комплексното действие на съставките продуктът осигурява пълна пигментна и съдова защита за очите. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции. Подходящ за продължителен прием. Удачен избор за вегани и вегетарианци, тъй като се предлага в изцяло растителни капсули (VGcaps).