Късогледство
Медицинският термин за означаване на късогледство е миопия. Това е едно от най-честите зрителни нарушения в световен мащаб. Късогледство се развива при нарушени рефракционни способности на окото, когато светлинните лъчи не се пречупват правилно и не се фокусират точно върху ретината. При късогледство близкостоящите предмети в зрителното поле се виждат ясно, но отдалечените са замъглени и неясни. Заболяването може да се развие във всяка възраст, като често разпространението му е наследствено предопределено.
Късогледство – причини
Нормалното пречупване на светлината през роговицата и лещата и последващото й фокусиране върху ретината е основно условие за получаване на ясен образ в зрителното поле. Пречупването на светлината се означава като рефракция. Нарушената рефракция е водеща причина за развитие на късогледство, а главни причини за рефракционните нарушения може да бъдат:
- удължаване на очната ябълка в посока назад, при което светлинния сноп се фокусира пред ретината
- влошено състояние на роговицата
- намаляване еластичността на лещата на окото
При нормално зрение всички компоненти на окото са идеално балансирани и работят в синхрон. Всяко малко разстройство провокира рефракционни нарушения, водещи най-често до късогледство. При други форми на нарушена рефракция може да се развие далекогледство или астигматизъм.
Късогледство може да се развие и под влияние на други фактори като:
- прекомерно напрягане на очите
- четене или гледане на телевизия отблизо
- най-мощният провокиращ фактор си остава наследственият – унаследяването на генетични увреждания, които водят до миопия
Късогледство – симптоми
Най-характерните за късогледство симптоми включват следните зрителни нарушения:
- трудно разпознаване на по-отдалечените обекти
- бързо подобряване на зрението при преместване на погледа върху близкостоящ предмет
- лесна умора на очите
- нужда от много често примигване
Късогледството може да се проявява и с по-нехарактерни симптоми като:
- често главоболие
- замаяност и световъртеж при придвижване и често преместване на погледа от близки върху по-далечни обекти
Симптомите на късогледство може да се проявят още в ранна детска възраст. В последните години случаите на късогледство при деца зачестяват значително. Оплакванията се появяват около 6-12-годишна възраст и прогресират. Обикновено състоянието се стабилизира в зрелостта, но може да се влоши отново на по-късна възраст.
Късогледство се диагностицира лесно със стандартен очен преглед.
Късогледство – лечение и профилактика
Късогледство се лекува с методи, които в повечето случаи са напълно достатъчни за компенсиране на рефракционното нарушение. Те включват:
- носене на очила
- поставяне на контактни лещи
- хирургична намеса за коригиране формата и състоянието на роговицата
Корекцията на зрението при късогледство с посочените методи е задоволителна и трайна във всяка възраст. Препоръчително е обаче да се полагат и допълнителни грижи за подхранване и защита на очните компоненти.
Екипът на програма Очно здраве (Ocomed) препоръчва редовен прием на есенциални пигменти за очи, които организмът не може да синтезира сам. Те помагат за комплексно подобряване и поддържане на зрението. Особено в комбинация с някои антиоксиданти пигментите осигуряват пълна защита за окото и неговите структури. Приемът на основните очни пигменти астаксантин, лутеин и зеаксантин, особено в комбинация с мощен антиоксидант като проантоцианидин, е ключово средство за профилактика и допълващо лечение на късогледство. Природните продукти от фамилия Околут осигуряват пълния набор от пигменти за очи, необходими за деца и възрастни.