A
Алергия
Погрешна (прекомерна) защитна реакция на имунната система, обикновено към на пръв поглед “безвредни” вещества от околната среда, известни като алергени.
Алерген
Всяко вещество (плесен, треви, антибиотици и т.н). с антигенни свойства, което има способността да предизвика алергична реакция в даден организъм.
Албинизъм
Рядко срещано, наследствено заболяване, при което липсва пигмента меланин в очите и кожата.
Акомодация
Приспособяване на окото да вижда ясно предметите, намиращи се на различно разстояние от него.
Анизометропия
Свързва се с рефракционни грешки, когато способността за пречупване не е една и съща за двете очи.
Аниридия
Пълна или частична липса на ирис.
Аметропия
Дефект в оптичната система на окото (астигматизъм, късогледство или далекогледство), който може да бъде коригиран чрез използване на контактни лещи или очила.
Астигматизъм
Дефект на окото, при който една меридиана е с максимална оптична сила, а друга е с минимална. Градусът на астигматизма обикновено остава стабилен през целия живот на човека. А ако варира, то той се променя съвсем малко, като отчасти това се дължи на промяна във формата на роговицата.
Амблиопия
По-ниска острота на зрението на окото, без видими признаци на очно заболяване. Причинява се от липса на визуална стимулация в критичния период на развитие на зрението (в детството). Амблиопията е т.нар. “мързеливо око”, което е здраво око, но с намалено зрение.
Афакия
Липса на леща в окото.
Атрофия на зрителния нерв
Увреждане на зрителния нерв, който пренася импулсите за зрителните възприятия от окото до мозъка. Състоянието може да причини сериозни проблеми със зрението, включително слепота.
Ангиогенеза
Процесът на образуване на нови кръвоносни съдове в организма.
Антиоксиданти
Група биохимични вещества, които неутрализират свободните радикали в организма, като токсини, тежки метали, токсични съединения, които увреждат организма.
Астаксантин
Очен пигмент с много силно антиоксидантно действие. Намалява риска от развитие на катаракта и макулна дегенерация, предпазва ретината и макулата от увреждащото влияние на силната светлина.
Б
Блефарит
Възпаление на клепачния ръб.
Блефароспазъм
Спастично симетрично свиване на кръговите очни мускули.
Бета каротин
Форма на витамин А, която се съдържа основно в жълтите и оранжевите плодове и зеленчуци.
В
Вътреочно налягане
Налягането на стъкловидното тяло и вътреочната течност в окото.
Вътреочна течност
Хипертонична течност, която запълва предната и задната камера на окото и се оттича в склералните кръвоносни съдове. Функцията на вътреочната течност е да поддържа вътреочното налягане, чието повишаване е най-често срещаният и важен симптом за наличието на глаукома.
Визус
Цифров израз на зрителната острота. Нормалното зрение е със стойности от 6/6 (20/20 във футове).
Вазодилатация на конюнктивата
Разширяване на кръвоносните съдове, причинено от механична стимулация (травма) на конюнктивата.
Васкуларизация на роговицата
Образуване на кръвоносни съдове в роговицата, което влошава пропускливостта на светлинните лъчи.
Вторична глаукома
Вторичната глаукома възниква като усложнение на друго очно заболяване или травма, при което се нарушава нормалната циркулация на камерната течност.
Възпаление на зрителния нерв
Остро заболяване, което засяга зрителния нерв. Характеризира се с понижаване на зрителните функции. Започва обикновено едностранно, като в по-късен стадий може да се засегне и второто око.
Външен ечемик
Стафилококова инфекция на мигления фоликул и мастните жлези на Zeiss, разположени около корените на миглите.
Вътрешен ечемик
Остро гнойно възпаление на Мейбомиевите жлези на тарза на клепача.
Г
Глаукома
Обхваща група невродегенеративни заболявания, протичащи с нормално или повишено вътреочно налягане и причинява прогресиращо увреждане на зрителния нерв, зрителното поле и зрението.
Гликемичен индекс
Цифрова скала, която показва колко бързо и колко високо определена храна може да повиши нивата на кръвна захар. Храните с нисък гликемичен индекс обикновено стимулират по-умерено покачването на кръвната захар, а храните с висок гликемичен индекс предизвикват рязкото й повишаване.
Гинко билоба
Широколистно дървесно растение, чиято родина е далечен Китай. Лечебните свойства на екстракт от билката са познати и използвани от местното население на Китай от хиляди години насам. Едно от най-сериозните предимства на екстрактът от растението е положителният ефект върху кръвообращението. Подобреното кръвообращение в областта на очите влияе благоприятно при състояния като диабетна ретинопатия и глаукома.
Д
Диоптър
Единица за пречупваща сила на една оптична система. Пречупваща сила на леща с 1 м фокусно разстояние е равно на 1 диоптър (dpt). Колкото по-голяма е кривината на лещата, толкова по-голяма е рефракцията. Оптичната мощност на човешкото око е 58 D.
Друзи
Жълти натрупвания в ретината, които се образуват в началния стадий на заболяването макулна дегенерация.
Далекогледство (Хиперметропия)
Намалена зрителна острота, поради по-малка дължина на очната ябълка или по-малка пречупваща сила на лещата. Образът, който се получава зад ретината, е мъгляв. Пациентите, които страдат от далекогледство, виждат по-добре надалеч, отколкото наблизо.
Дакриоцистит
Възпаление на слъзната торбичка.
Диабетна ретинопатия
Най-сериозното усложнение на диабета, което засяга очите и зрението. Тя е една от водещите причини за слепота при възрастни. Диабетната ретинопатия се дължи на промени в кръвоносните съдове на ретината.
Дистрофия на роговицата
Наследствено заболяване, свързано с намаленото прилепване на роговичния епител към основната мембрана и нарушение на общи или местни метаболитни процеси.
Диплопия
Двойно виждане.
Е
Еписклера
Хлабава, добре кръвоснабдена съединителна тъкан, която свързва склерата с Теноновата капсула.
Едем
Необичайно натрупване на течност в определени телесни тъкани.
Езофтлам
Изпъкване на очната ябълка извън орбитата на окото.
Ектропион
Извръщане на клепачния ръб навън и отдалечаването му от очната ябълка.
Еметропия
Нормално зрение, при което образът на наблюдавания обект се проектира върху ретината. Липса на рефракционни аномалии.
Енофталм
Хлътване на очната ябълка в орбитата на окото.
Ерозия на роговицата
Състояние, което се характеризира с разрушаване на външната обвивка на окото, наречена корнея/роговица. Може да се наблюдават симптоми, като усещане за чуждо тяло в окото, сълзене от очите, чувствителност към светлина.
Ж
Жълто тяло (фовея)
Малка област в центъра на ретината на окото, с най-голяма чувствителност към детайли и цвят.
З
Зеница
Частта от окото, която се намира в средата на ириса. Тя изглежда черна, тъй като по-голямата част от навлизащата светлина се поглъща от тъканите вътре в окото. Зеницата се отваря и затваря, за да регулира количеството светлина достигащо до ретината.
Зрение
Способността на живите същества да възприемат информация за околния свят като улавят и анализират светлинните лъчи, които достигат до специални предназначени за целта органи – очи.
Зрителна острота
Способността на окото да идентифицира два близки обекта като два отделни такива. Остротата на очното зрение се определя от неговата резолюция и рефракционен статус.
Зеаксантин
Естествен мастноразтворим есенциален пигмент на макулата, който поглъща светлината и осъществява протекция срещу вредните ултравиолетови лъчи и кислородните радикали.
И
Идиопатичен
С неизвестен произход. Всяко заболяване, което няма ясен произход или видима причина, може да се нарече идиопатично.
Изкуствени сълзи
Препарати, които могат да се използват едновременно с контактни лещи и разтвори освен ако не са на маслена основа. Изкуствените сълзи заместват липсващата течност от нормалните сълзи.
Инсулин
Пептиден хормон, който се произвежда в Лангерхансовите острови на β-клетките на панкреаса, откъдето се секретира в кръвообращението.
Ирис
Ирисът е оцветената част от окото. Той е сложен мускул, който контролира количеството светлина, което преминава през зеницата.
Иридоциклит
Възпаление на ириса и цилиарното тяло.
Исхемия
Кислородна недостатъчност в тъканите, която се развива поради стеснение или запушване на кръвоносен съд.
К
Конюнктива
Лигавица, покриваща вътрешната повърхност на клепачите.
Контактни лещи
Алтернатива на очилата за хора с влошено зрение. Те се поставят директно в очите и някои хора предпочитат да ги носят поради естетични причини, а не заради по-широкият зрителен ъгъл или липсата на запотяване на стъклата.
Контактология
Част от науката, която се занимава с апликацията на контактни лещи.
Катаракта
Патологично състояние, което се характеризира с промяна в прозрачността на лещата и влошаване на зрението. Тя е една от водещите причини за слепота в света.
Кератит
Възпалително заболяване на роговицата на окото.
Кератоконус (конична роговица)
Генетично обусловено заболяване на слъзния апарат, появяващо се в пубертета с деформация на роговичната кривина, която става по-изпъкнала, най-често централно.
Колобома на ириса
Вроден дефект, който се изразява в наличие на дупка в ириса.
Кокоша слепота (Хемералопия)
Състояние на понижена способност за виждане в тъмнина или полумрак. Кокошата слепота започва със затруднено виждане при условия на слаба светлина, като постепенно се стига до пълна неспособност за ориентиране в тъмнината.
Коензим Q10
Основен компонент на всяка клетка, който осигурява енергия за нормалното протичане на жизненоважни за човешкия организъм процеси. Като мощен антиоксидант коензим Q10 спомага за предпазване на клетките от увреждащото действие на свободните радикали.
Кривогледство (Страбизъм)
Зрително нарушение на бинокулярното зрение. Характеризира се с видимо отклонение на едната очна ябълка, при което зрителните оси не се пресичат върху фиксирания предмет и сключват ъгъл, наречен „ъгъл на кривене”. Изображението на наблюдавания обект попада върху некореспондиращи точки на ретините – върху макулата при здравото око и извън макулата при отклоненото око.
Късогледство (Миопия)
Рефрактерна аномалия, при която окото не пречупва правилно светлината, вследствие на което се получава замъглено зрение. Късогледите виждат значително по-добре наблизо, отколкото надалеч.
Л
Лакримация
Процесът на продукция и отделяне на сълзи.
Леща на окото
Безцветно, прозрачно, двойно изпъкнало белтъчно образувание. Съставена е от изцяло видоизменени епителни клетки без съединителна тъкан и кръвоносни съдове.
Лимбус
Границата между роговицата и склерата и образува по-голямата част от външната обвивка на очната ябълка.
Лизозим
Ензим, който присъства в телесни течности (пот, сълзи, майчиното мляко) и действа като антибактериален агент.
Лутеин
Мастноразтворим жълт пигмент, който поглъща светлината и осъществява защита срещу вредните ултравиолетови лъчи и свободните радикали. В човешкия организъм лутеин присъства в макулата на ретината и в лещата на окото.
М
Меланин
Пигмент, който придава характерния цвят на кожата. Установява се в косата, ирисите и на някои места в нервната система.
Макула
Жълто петно на ретината.
Муцин
Секрет, който се произвежда в епитела на конюнктивата и е важен компонент от слъзния филм.
Макулна дегенерация
Заболяване, което засяга централната част на ретината, наречена макула. Характеризира се със значително влошаване на централното зрение – затруднено е гледането наблизо и надалеч, четенето, всекидневните дейности. Периферното зрение остава незасегнато.
Миопия (Късогледство)
Рефрактерна аномалия, при която окото не пречупва правилно светлината, вследствие на което се получава замъглено зрение. Късогледите виждат значително по-добре наблизо, отколкото надалеч.
Миотик
Лекарствено средство, водещо до свиване на зеницата.
Мидриатик
Лекарствено средство, разширяващо зеницата.
Магнезий
Магнезият е химичен елемент с важно участие в ензимните процеси на тялото ни, като e ко-фактор в над 300 ензимни реакции. Има голямо значение за поддържането на общото ни здраве, за превенция на редица сериозни заболявания. Ролята му в човешкия организъм се свързва с редица полезни свойства.
Мед
Микроелемент, който изпълнява важни функции в човешкия организъм. Ползите за здравето от него, включват правилният растеж на организма, ефективното използване на желязо, нормалното протичане на ензимни реакции, както и подобряване на здравето на съединителната тъкан, косата и очите.
Манган
Микроелемент, който се открива в ниски концентрации в човешкото тяло, основно в костите, черния дроб, бъбреците и панкреаса. Най-съществената му роля е тази на антиоксидант.
Н
Неоваскуларизация
Разрастване на нови кръвоносни съдове в роговицата, дори на места, които преди това са били без съдове.
Нистагъм
Внезапно, неволно трептене на очите.
О
Оптичен нерв
Провежда електрическите импулси от фоторецепторните клетки (пръчици и колбички) в ретината към зрителния кортекс в мозъка.
Оптичен диск
Циркулярна област, в която зрителният нерв навлиза в ретината.
Очна ябълка
Очната ябълка има кълбовидна форма, тежи около 7g и се разполага в орбитата (очницата). Състои се от три обвивки и вътрешно ядро (очно съдържимо).
Очни пигменти
Група вещества, необходими за добро очно здраве. Натрупват се в зрителния анализатор, предимно в зоната на ретината, централната й част (макула) и лещата на окото. Основните очни пигменти са лутеин и зеаксантин. Те не могат да се синтезират в тялото, поради което е необходимо постъпването им отвън – чрез храната или природни продукти.
Оптометрия
Наука за зрението, която изучава и задълбочава познанието на зрителния процес, създава и прилага техники и начини, необходими за предотвратяване и компенсиране на зрителните проблеми.
Оптометрист
Специалист в корекцията на рефракционни дефекти. Ориентиран е главно към визуален преглед на предната част на окото и предписването на контактни лещи. Оптометристът предоставя цялата необходима информация за контактните лещи, тяхното използване и грижа.
Оптик
Професионален специалист в областта на зрението, който се занимава с предлагане на материали (очила и контактни лещи). Той съветва/консултира спрямо корекцията на окото, начина на живот и формата на лицето.
Офталмолог
Лекар, който е специалист по очни заболявания.
Офталмология
Медицинска наука за строежа и функциите на окото, за очните болести, лечението и профилактиката им.
Очила
Уред за корекция на дефекти в зрението или за защита на очите. Корекционните очила са с оптични лещи – изпъкнали сферични (при далекогледство), вдлъбнати сферични (при късогледство), цилиндрични (при астигматизъм), призматични.
Офталмоплегия
Парализа или слабост на един или повече от мускулите, които контролират движенията на окото.
Оптичен неврит
Възпаление на миелиновата обвивка на зрителния нерв.
Отлепване на ретината
Медицинско състояние, при което става разслояване между пигментния слой на ретината и всички останали нейни слоеве.
Оток на роговицата
Състояние, което се характеризира с набъбване, увеличаване размера и възпаление на външната гладка, прозрачна, лъскава фиброзна обвивка на окото, наречена роговица или корнея.
П
Папила на зрителния нерв
Кръгло, бледорозово поле с диаметър около 1,6 мм, в чийто център има хлътване. В това поленце се събират снопчетата от аксони на ганглийните клетки на ретината и се формира зрителният нерв, който напуска очната ябълка през решетъчната пластинка на склерата.
Периферно зрение
Зрението, което се осъществява от частите на ретината извън жълтото петно (макула).
Папиледем
Оток на оптичния диск на зрителния нерв вследствие повишеното вътречерепно налягане. Хроничният папиледем води до атрофия на зрителния нерв и загуба на зрението.
Пигментен ретинит
Рядко генетично заболяване, което се характеризира с разрушаване на клетките на ретината. Едни от най-честите прояви на заболяването са затруднено нощно виждане и загуба на периферно зрение.
Пресбиопия (Старческо далекогледство)
Състояние, което се дължи на настъпваща с възрастта рефракционна недостатъчност, при което окото не може да фокусира близко разположени обекти. Тя е изключително често срещана при хора над 40-50 годишна възраст.
Птоза
Спадане (смъкване) на горния клепач. Нормално горният клепач покрива 1 мм от роговицата. При лека птоза се покриват 2 мм от роговицата, при средно изразена – 2-4 мм, а при тежка птоза – над 4 мм.
Проантоцианидин
Най-мощния известен на човечеството антиоксидант – 50 пъти по-активен от витамин Е и 20 пъти по-мощен от витамин С. Осигурява ефективна защита на ретината срещу въздействието на свободните радикали, спомага за тяхното неутрализиране и последващо елиминиране от организма.
Р
Ретина
Тънък течен пласт, върху който се създават образите. Представлява нервна мембрана, с дебелина от около 0,25 мм, с площ колкото една пощенска марка, която изпълва вътрешността на окото. Съдържа повече от 130 милиона нервни клетки и е съставена от фоторецепторни нервни клетки – светлочувствителни и конусовидни.
Роговица
Част от външната обвивка на окото. Тя е гладка, лъскава, прозрачна и много чувствителна. Изпълнява предпазна роля за окото и е особено важна като най-силния оптичен елемент на окото.
Рефракция
Оптически термин, с който се означава пречупвателната сила на окото – способността да пречупва светлинните лъчи при преминаване от една оптична среда в друга.
Рефрактометър
Оптичен уред, който се използва при изследването рефрактометрия, използващо се за определяне на оптични дефекти, диоптри и кривина на роговицата.
Рефракционен индекс
Основна оптична величина, характеризираща всяка оптична среда.
Ретинит
Възпаление на ретината.
Ретинопатия
Общ термин за заболявания на ретината – напр. диабетна, хипертонична, атеросклеротична ретинопатия.
С
Склера
Част от външната обвивка на окото, която се състои от снопчета от съединителнотъканни и еластични влакна, които се кръстосват и преплитат.
Стъкловидно тяло
Желеобразна прозрачна материя, която участва в оптичния апарат на окото и поддържа неговите форма и тонус. Стъкловидното тяло заема 55% от очната ябълка и тежи около 4 грама.
Слъзен апарат
Съставен е от слъзната жлеза, разпръснатите в конюнктивата и около третия клепач допълнителни слъзни жлези и слъзоотводните пътища.
Слъзен филм
Сълзите произвеждат слъзен филм, който им средна дебелина от 0.005 до 0.012 мм и се обновява на всеки 10 до 30 секунди. Неговата функция е да поддържа роговицата гладка и лъскава, да я защитава от възпаления, сухота, чужди тела и да участва в метаболизма на роговицата.
Слъзна жлеза
Малка жлеза с формата на бадем, отговорна за производството на сълзи. Слъзната жлеза се намира непосредствено над външния ъгъл на окото. Слъзната жлеза е част от слъзния апарат.
Слъзна секреция
Отделяне на вещества (секрети), които са необходими за функцията на окото.
Слепота
Пълна липса или значително намаление на зрението, силно затрудняващи битовата и професионалната дейност.
Синдром на сухо око
Количествена и/или качествена недостатъчност на слъзния филм и слъзната секреция.
Скотом
Ограничен функционален дефект, разположен като остров сред зрителното поле. Скотомът е частично или пълна депресия на ретиналната функция, проектирана в зрителното поле, без връзка с външните му граници.
Страбизъм (кривогледство)
Нарушена координация в движенията на очите. Тази аномалия на зрение на двете очи се дължи на нееднаква сила или парализа на очните мускули, на нарушение на равновесието между мускулите, което се изразява в отклонение на едно едното око към носа или слепоочието, и което води до влошаване на зрението.
Селен
Важен елемент от антиоксидантната защита на организма. Той е микроминерал, с важни биологични и биохимични функции в живите организми поради уникалните си антиоксидантни качества. Влиза в състава на глутатионпероксидаза, който обезврежда най-опасните и агресивни “свободни радикали” с които другите антиоксиданти не могат да се справят.
Т
Тенонова капсула
Съединителнотъканна обвивка, която обгръща отвън очната ябълка.
Трихиаза
Състояние, при което миглите се обръщат към очната ябълка и по този начин дразнят роговицата и конюнктивата.
Тромбоза
Патологично прижизнено съсирване на кръвта в кръвоносните съдове.
Тунелно зрение
Развива се най-често в случаи на увреждане на ретината, които обаче не засягат централната й зона – макулата. Усещането е сякаш гледате през тясна тръба или тунел. Честа причина за загуба на периферното зрение е увреждане на очния нерв вследствие на глаукома.
У
Увея
Съдова обвивка на окото.
Увеален тракт
Включва ириса, цилиарното тяло и хориоидеята.
Ултравиолетови лъчи
Електромагнитни вълни, чиято дължина е по-малка от тази на видимата светлина.
Увеит
Възпалително заболяване на увеята. Засяга предимно хора на възраст от 20 до 50 години. По-често обхваща и двете очи и проявява склонност да рецидивира.
Ф
Фоторецептори
Рецепторите, които имат висока чувствителност към светлинните вълни. Фоторецепторите улавят електромагнитни вълни с дължина на вълната от 400 nm до 700 nm.
Фокометър
Дигитално устройство за бързо и точно измерване на всички видове диоптрични контактни лещи.
Фотофобия
Необичайна чувствителност и дискомфорт към светлина.
Фундус
Очно дъно.
Х
Хороидея
Част от средната обвивка на окото, разположена между склерата и ретината, заема задните 2/3 от увеята.
Хеморагия
Излизане на кръв извън кръвоносните съдове при нарушаване на тяхната цялост. Различават се вътрешни кръвоизливи (в тъканите, органите) и външни кръвоизливи (във външната среда).
Хипогликемия
Опасно състояние, свързано с понижени нива на глюкоза в кръвта.
Хиперметропия (Далекогледство)
Намалена зрителна острота, поради по-малка дължина на очната ябълка или по-малка пречупваща сила на лещата. Образът, който се получава зад ретината, е мъгляв. Пациентите, които страдат от далекогледство, виждат по-добре надалеч, отколкото наблизо.
Хиперемия на конюнктивата
Дифузното зачервяване на конюнктивата по цялата и повърхност, най-често с яркочервен цвят.
Хориоретинит
Възпалително заболяване на окото, което обхваща хориоидеята, ретината или и двете заедно. Често възпалителният процес обхваща и стъкловидното тяло.
Ц
Цветно зрение
Способност на окото да възприема цветовете. Цветното зрение е функция на клетки рецептори (бухалки, наричани и колбички) в ретината, които съдържат 3 вида зрителни пигменти и са чувствителни съответно към 3-те основни цвята – червен, зелен и син. Съчетанията на дразнения от светлинни лъчи с различна дължина на вълната формират усещания и за останалите цветове.
Централно зрение
Способността на зрителния анализатор да опознава формата и детайлите на предметите. Това е най-съвършената функция на зрителния анализатор и тя се изгражда продължително време – до към 6 годишна възраст. Измерва се числово,чрез зрителната острота.
Цилиарно тяло
Част от средната съдова обвивка на очната ябълка (увеята). Разполага се между ириса и хориоидеята.
Цветна слепота
Намалена способност да се разграничават отделни или всички цветове помежду им.
Циклоплегия
Парализа на цилиарния мускул, респ. на акомодацията.
Цинк
Жизненонеобходим минерал, от който се нуждаят всички клетки без изключение. Важна е ролята му за запазване на зрението и на паметта в добро състояние, за поддържане на имунитета и репродуктивната система.
Я
Язва на роговицата
Малка рана върху роговицата, която има гладка, прозрачна повърхност, разположена върху оцветената част на окото.